TEKST: RAFAŁ ROKICKI

Po raz 26. sezon sportów motorowych na Wyspach Brytyjskich został otwarty przez Austosport International Racing Show. Czterodniowa wystawa od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród sympatyków motoryzacji oraz dziennikarzy. We współpracy z magazynem „F1 Racing” zaprezentowano siedem ubiegłorocznych samochodów biorących udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1 i nie zabrakło także modeli historycznych z poprzednich dekad.

Okazale zaprezentował się szerokiej publiczności zespół Williams. Hitem niewątpliwie było rozstawienie ich pomieszczeń gościnnych – jak podkreślano, była to pierwsza taka okazja poza torem wyścigowym. Obecni na miejscu kluczowi członkowie zespołu, Claire Williams oraz Pat Symonds, udzielali wywiadów dziennikarzom stacji Sky Sports F1. W niedzielę natomiast pojawił się dodatkowo Felipe Massa. Williams przywiózł do Birmingham swoje najsławniejsze konstrukcje: począwszy od FW06, którego w 1978 prowadził Alan Jones, poprzez FW14B (określany mianem najbardziej zaawansowanego technicznie samochodu w całej historii F1), a skończywszy na współczesnej hybrydzie Valtteriego Bottasa. Damon Hill natomiast świętował 20-lecie zdobycia tytułu Mistrza Świata.

Naturalnie nie ma się co dziwić, że większość miejsca w halach NEC jest zarezerwowana dla przedstawicieli brytyjskiej motoryzacji. Lśniące samochody Morgana, Aston Martina czy drogowe wersje McLarena cieszą publiczność. W tym roku bardzo okazale prezentowało się również polskie stoisko. Arrinera Hussarya GT to pierwszy polski samochód wyścigowy przygotowany do startów w klasie GT. Skład kierowców nie jest jeszcze znany, chociaż jak powiedziała mi będąca na miejscu Gosia Rdest – polska zawodniczka startująca w pucharze Audi TT oraz Volkswagena Golfa – plan jest taki, aby samochód zaliczył kilka tegorocznych wyścigów długodystansowych. Hussarya GT jest napędzana silnikiem GM V8 o pojemności 6,2 litra, który generować ma od 420 KM do 600 KM oraz od 580Nm do 810 Nm momentu, w zależności od konfiguracji. Napęd na tylną oś przekazywany jest poprzez półautomatyczną, 6-biegową skrzynię Hewland LLS.

Na przylegającej do targów Live Action Arenie, swoje nadzwyczajne umiejętności prowadzenia samochodu zaprezentował Petter Solberg – Rajdowy Mistrz Świata z 2003 oraz urzędujący mistrz w rallycrossie. Była to zresztą już jego druga wizyta na tej imprezie w ostatnich latach.

RAFAŁ ROKICKI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here