Po imponującym debiutanckim sezonie, Igor Waliłko w roku 2016 ponownie wystartuje w międzynarodowej serii Euroformula Open, w której w barwach włoskiej ekipy RP Motorsport zamierza walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

18-letni zielonogórzanin, który podczas swojego pierwszego sezonu za kierownicą bolidu Formuły 3 aż 11 z 16 wyścigów Euroformuły Open kończył na podium w klasyfikacji debiutantów, nie mógł narzekać na brak ofert na starty w roku 2016. Polak postanowił jednak kontynuować udaną współpracę z utytułowanym, włoskim zespołem RP Motorsport, by wspólnie walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej EFO.

W sezonie 2016 odbędzie się osiem rund Euroformuły Open. Pięć z nich zaplanowano na torach, na których aktualnie ściga się także Formuła 1. Podczas każdej rundy odbędą się dwa wyścigi, a każdy z nich poprzedzony będzie osobną sesją kwalifikacyjną. Przed sezonem zaplanowano także trzy sesje testowe po dwa dni każda.

Kierowcy EFO ścigają się identycznymi bolidami Formuły 3 z nadwoziami Dallary, silnikami Toyoty i oponami Michelin. Ważące zaledwie 490 kg auta dysponują mocą 235 KM, przyspieszają od zera do setki w 2,6 sekundy i osiągają prędkości maksymalne na poziomie 250 km/h. Włoski zespół RP Motorsport to aktualni mistrzowie EFO. W 2007 roku ekipa z Gropparello otworzyła drzwi do europejskiej kariery Danielowi Ricciardo, dzisiaj jednemu z czołowych kierowców Formuły 1.

Igor Waliłko: Do tej pory moja kariera rozwijała się w bardzo szybkim tempie, a ja praktycznie co roku zmieniałem serię wyścigową. Dzięki temu mogłem się wiele nauczyć, ale jako debiutantowi zawsze trudno było mi walczyć regularnie o najwyższe pozycje. Rok 2016 będzie jednak pod tym względem wyjątkowy. Po raz pierwszy czeka mnie drugi sezon z rzędu w tej samej serii, zespole i aucie. Jestem przekonany, że doświadczenia wyniesione z bardzo udanego debiutu w Euroformule Open w roku 2015 pozwolą nam razem z RP Motorsport powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Taki jest właśnie nasz cel.

Kalendarz Euroformula Open 2016

23-24 kwietnia: Autódromo do Estoril (Portugalia)
21-22 maja: Circuit de Spa-Francorchamps (Belgia)
4-5 czerwca: Circuit Paul Ricard (Francja)
23-24 lipca: Silverstone GP Circuit (Wielka Brytania)
10-11 września: Red Bull Ring (Austria)*
1-2 października: Autodromo Nazionale di Monza (Włochy)
29-30 października: Circuit de Barcelona-Catalunya (Hiszpania)
5-6 listopada: Circuito de Jerez (Hiszpania)
*Alternatywnie, Hungaroring (Węgry)

Kalendarz zimowych testów

25-26 lutego: Circuito de Jerez (Hiszpania)
4-5 marca: Circuit Paul Ricard (Francja)
15-16 marca: Circuit de Barcelona-Catalunya (Hiszpania)

Źródło: Informacja prasowa