Zamiast 10 startów w DTM, Kubica wybrał napięty harmonogram startów w rajdach.

Robert Kubica wystartuje Citroenem DS3 RRC w siedmiu rundach rajdowych mistrzostw świata. Będzie walczyć w kategorii WRC2 – wśród samochodów RRC, S2000 oraz grup R i N. Pierwszym startem w mistrzostwach świata będzie Rajd Portugalii (12-14 kwietnia), ale wcześniej Polak pojedzie w zaliczanym do mistrzostw Europy Rajdzie Wysp Kanaryjskich (21-23 marca). Starty w wybranych rundach czempionatu Starego Kontynentu będą uzupełnieniem rywalizacji na rajdowych trasach.

Zawodnicy walczący w mistrzostwach WRC2 muszą nominować siedem spośród trzynastu rund mistrzostw świata, a do końcowej klasyfikacji wliczane jest sześć najlepszych wyników z tych siedmiu startów. Siłą rzeczy Kubica będzie musiał zadebiutować na szutrze – jak przyznał jesienią zeszłego roku, testował już na luźnej nawierzchni i jazda w warunkach mniejszej przyczepności nie stanowi dla niego żadnego problemu.

Rozważałem wiele opcji przed zdecydowaniem się na taki program powiedział Kubica. Byłem w kontakcie z Citroen Racing i obu stronom zależało na dalszej współpracy. Bardzo się cieszę z powrotu do rywalizacji na najwyższym poziomie. Start w Rajdzie Wysp Kanaryjskich będzie dla mnie interesującym wyzwaniem. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia startów, ale nie stawiam przed sobą żadnego konkretnego celu. W rajdach mam jeszcze dużo do nauki i poprawy, potrzebuję zbierania kilometrów na odcinkach specjalnych.

Samochód klasy RRC, którym Kubica będzie walczyć w mistrzostwach świata, to „uboższa” wersja auta WRC. Rajdówki „Regional Rally Car” wyposażone są w taki sam zespół napędowy (silnik 1,6 litra z turbosprężarką), ale w RRC zwężka powietrza w turbosprężarce ma mniejszą średnicę (30 milimetrów wobec 33 w WRC), a koło zamachowe ma mniejsze modyfikacje. To sprawia, że moc samochodów RRC jest mniejsza o około 5%. Różnice obejmują także nadwozie: auta RRC mają mniejszy tylny spoiler i mniej elementów aerodynamicznych.

Egzemplarz Kubicy będzie wyposażony w łopatkę do zmiany biegów umieszczoną po lewej stronie kierownicy. Zgodę na taką modyfikację musiała wydać Międzynarodowa Federacja Samochodowa. W najnowszych modelach WRC oraz RRC zmiana przełożeń odbywa się przy pomocy drążka, który nie jest wyposażony w elektrohydrauliczne wspomaganie, a sama operacja zmiany biegu trwa nieco dłużej niż w starszych modelach, w których korzystano jeszcze z łopatek. Polakowi łatwiej jest operować łopatkami, stąd prośba do władz sportu o dopuszczenie takiej modyfikacji. Praca systemu zostanie opóźniona w taki sposób, aby nie dawała Kubicy niesportowej przewagi nad stosowanym w innych samochodach rozwiązaniem.

– Bardzo się cieszę, że Robert Kubica został jednym z naszych kierowców w sezonie 2013 – powiedział szef zespołu Citroen Yves Matton. – Dzięki wsparciu jego partnerów kompletujemy program startów, który pomoże mu podnieść umiejętności w samochodzie, który prowadzi się podobnie jak auto WRC. Determinacja Roberta jest przykładem dla nas wszystkich i jesteśmy dumny, że możemy związać markę Citroen z tak pozytywną postacią. Chciałbym także podziękować FIA za wsparcie przy tej umowie.

W ramach programu uzupełniającego, pozwalającego na zdobycie jak największego doświadczenia, Kubica będzie startował w niektórych rundach mistrzostw Europy. W tych mistrzostwach auta RRC to najlepsza możliwa specyfikacja samochodu, bo rajdówki WRC nie są dopuszczone. Najbliższym startem polskiej załogi będzie Rajd Wysp Kanaryjskich, trzecia runda czempionatu. Lista zgłoszeń zostanie zamknięta jutro, a organizatorzy opublikują ją za tydzień, 11 marca.

Będzie to trzeci start Kubicy w mistrzostwach Europy, ale pierwszy w rajdówce najwyższej możliwej kategorii. W 2010 roku, jeszcze za kierownicą starego, przednionapędowego Renault Clio S1600 i w parze z Jakubem Gerberem, wystartował we włoskim Rally Mille Miglia oraz francuskim Rallye Antibes. We Włoszech mimo problemów technicznych polska załoga zajęła 37. miejsce w generalce i szóste w klasie A6, a na Lazurowym Wybrzeżu zdecydowane wygrali klasę i uplasowali się na najniższym stopniu podium. Przegrali tylko z dwoma czteronapędowymi samochodami klasy S2000, wygrywając po drodze trzy odcinki specjalne.

Kalendarz mistrzostw świata:
15-20 stycznia – Rajd Monte Carlo – asfalt/śnieg
8-10 lutego – Rajd Szwecji – śnieg
8-10 marca – Rajd Meksyku – szuter

12-14 kwietnia – Rajd Portugalii – szuter
3-5 maja – Rajd Argentyny – szuter
31 maja-2 czerwca – Rajd Akropolu – szuter
21-23 czerwca – Rajd Włoch – szuter
2-4 sierpnia – Rajd Finlandii – szuter
23-25 sierpnia – Rajd Niemiec – asfalt
13-15 września – Rajd Australii – szuter
4-6 października – Rajd Francji – asfalt
25-27 października – Rajd Hiszpanii – asfalt/szuter
15-17 listopada – Rajd Wielkiej Brytanii – szuter
Klasyfikacja WRC2: sześć najlepszych wyników z siedmiu wybranych rajdów

Kalendarz mistrzostw Europy:
3-5 stycznia – Internationale Jänner Rallye (Austria) – asfalt/śnieg
1-3 lutego – Rally Liepaja-Ventspils (Łotwa) – szuter/śnieg

21-23 marca – Rally Islas Canarias El Corte Inglés (Hiszpania) – asfalt
25-27 kwietnia – SATA Rallye Açores (Portugalia) – szuter
16-18 maja – Tour de Corse (Francja) – asfalt
27-29 czerwca – GEKO Ypres Rally (Belgia) – asfalt
11-13 lipca – Rally San Marino (San Marino) – szuter
25-27 lipca – Sibiu Rally Romania (Rumunia) – szuter
30 sierpnia-1 września – Barum Rally Zlin (Czechy) – asfalt
13-15 września – Rajd Polski (Polska) – szuter
26-28 września – Croatia Rally (Chorwacja) – asfalt
10-12 października – Rallye Sanremo (Włochy) – asfalt
7-9 listopada – International Rallye du Valais (Szwajcaria) – asfalt
Klasyfikacja mistrzostw Europy: cztery najlepsze wyniki z pierwszej części sezonu (siedem rajdów do Rally San Marino włącznie) oraz cztery najlepsze wyniki z drugiej części sezonu, liczącej sześć rund (od rumuńskiego Rally Sibiu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here