Począwszy od Grand Prix Belgii nowym kierowcą wyścigowym ekipy Manor będzie Esteban Ocon. Urzędujący mistrz GP3 zastąpi w kokpicie Rio Haryanto, który nie zebrał wystarczającego budżetu na dokończenie sezonu. Zespół zaproponował pierwszemu reprezentantowi Indonezji w dziejach Formuły 1 posadę kierowcy rezerwowego i podkreślił, że starał się wspierać wysiłki kierowcy w pozyskaniu funduszy na wywiązanie się z kontraktu na ten sezon, ale dotarł do punktu, w którym dobro ekipy wymagało poszukania innego rozwiązania.

Okazała się nim umowa z Mercedesem – Ocon jest juniorem niemieckiej marki i w tym sezonie reprezentował ją w serii DTM (tam zastąpi go Felix Rosenqvist), a jednocześnie wypożyczono go do Renault, gdzie pełnił funkcję kierowcy rezerwowego i zaliczył w tym roku cztery piątkowe treningi. Z kolei w barwach mistrzów świata wystąpił w dwóch dniach testowych na Silverstone – zatem Manor, w którym zasiądzie po przerwie wakacyjnej w Belgii, będzie jego trzecim samochodem F1 w tym roku.

W zamian za powierzenie fotela francuskiemu 19-latkowi Manor otrzyma zniżkę na jednostki napędowe Mercedesa i na papierze staje się ekipą juniorską mistrzów świata, którzy prowadzą także karierę Pascala Wehrleina. Starcie tych dwóch młodzieńców będzie z pewnością fascynujące, a stawką będzie potencjalna przyszłość w srebrnych barwach. Jeśli w Brackley nie dojdzie do niespodziewanych przetasowań, to Pascal i Esteban mają dwa lata na udowodnienie, że zasługują na potencjalne miejsce w Mercedesie. Pierwsze rozdanie już na Spa-Francorchamps.

W tej sytuacji zwycięzcami są wszyscy, poza Haryanto i do pewnego stopnia Wehrleinem. Mercedes stworzył sobie okazję do rzetelnego sprawdzenia dwóch swoich juniorów w tej samej ekipie. Manor zaoszczędzi trochę pieniędzy i dostanie bardzo obiecującego kierowcę. Ocon ma szansę zabłysnąć w Formule 1, która z kolei zyskuje wartościowego, utalentowanego i szybkiego zawodnika z imponującą przeszłością w niższych seriach: dość wspomnieć, że Francuz w drodze po mistrzowski tytuł Europejskiej Formuły 3 w sezonie 2014 pokonał Maksa Verstappena (Holender zajął trzecią lokatę).

Z kolei Wehrlein musi wziąć się w garść, bo przy Oconie taryfy ulgowej nie będzie – a na tle może trochę niedocenianego Haryanto Niemiec błyszczał co prawda w wyścigach, ale w kwalifikacjach zbyt często musiał uznać wyższość byłego już zespołowego partnera. Z drugiej strony dobre wyniki w parze z nowym kolegą na pewno podniosą notowania Pascala. Działa to oczywiście w obie strony: lepsza postawa na tle Wehrleina na pewno przyspieszy karierę Ocona.

Ręce zaciera także Renault: starty w Manorze pomogą lepiej ocenić ich dotychczasowego kierowcę rezerwowego. Ekipa z Enstone planuje wymianę całego składu przed sezonem 2017 i poza kuszeniem Sergio Péreza z Force India przymierza się też do awansowania 19-latka. Do tego dziewięć Grand Prix w końcówce sezonu umożliwi zebranie doświadczenia Oconowi, przed ewentualnym dalszymi zbieraniem doświadczeń w większej ekipie. Z kolei jeśli powiodą się plany Renault odnośnie Péreza, to w jego miejsce Mercedes może ulokować w Force India Wehrleina. Jak widać, nie trzeba kupować małej ekipy, by mieć zapewnione fotele dla swoich juniorów – wystarczy mieć w ofercie najlepsze jednostki napędowe i używać ich jako karty przetargowej. Na tej samej zasadzie miejsca w Williamsie może być pewny Valtteri Bottas, na którego karierze cały czas zależy Toto Wolffowi…

Pascal Wehrlein Esteban Ocon
ur. 18 października 1994 r. (21 lat) ur. 17 września 1996 r. (19 lat)
2016: F1 (Manor, 1 pkt.); testy w F1 (Mercedes, Manor) 2016: DTM (2 pkt.), testy w F1 (Renault, Mercedes)
2015: DTM – mistrz; testy w F1 (Mercedes, Force India); testy w GP2 2015: GP3 – mistrz; testy w F1 (Force India)
2014: DTM – 8. miejsce, testy w F1 (Mercedes) 2014: Europejska F3 – mistrz; testy w F1 (Lotus); Formuła Renault 3,5 (3 starty); testy w GP2
2013: DTM – 22. miejsce, testy i 3 starty w Europejskiej F3 (1 zwycięstwo, 3 podia) 2013: Formuła Renault 2,0 Euro – 3. miejsce; Formuła Renault 2,0 NEC – 8. miejsce; testy w Formule Renault 3,5
2012: Europejska F3 – 4. miejsce; F3 Euro Series – 2. miejsce 2012: Formuła Renault 2,0 ALPS – 7. miejsce; Formuła Renault 2,0 Euro – 14. miejsce
2011: ADAC Formula Masters – mistrz; testy w GP3 2006-2011: karting (wicemistrz WSK kategorii KF3 w 2011 roku)
2010: ADAC Formula Masters – 6. miejsce
2003-2009: karting

5 KOMENTARZE

  1. „Wystarczy mieć w ofercie najlepsze jednostki napędowe” – trochę Mercedesa te jednostki kosztowały 🙂 Też tak lekko powiedziane trochę ironicznie w stronę Renault, Ferrari i Hondy 😉 Wystarczy, że zbudujecie coś lepszego od Mercedesa i juz 🙂 Mercedes ma dobrą passę do tych silników, V8 też mieli najlepsze choć tam różnice pomiędzy Ferrari i Renault, na którym wygrywał Red Bull, były praktycznie niezauważalne. Ale najmocniejsze V8 miał także Mercedes.

  2. Tak to już jest, jak się jest konstruktorem, który buduje kompletny samochód, ale … bez silnika. Taka drobnostka jak silnik robi jednak różnicę.
    Widzą to już jakiś czas i McL, i Williams.
    Puszki pomijam, bo to marketingowcy i zakała tego sportu.

  3. Ta sytuacja prowokuje do postawienia pytania: jeśli obaj juniorzy w przyszłym roku znajdą miejsce w innych zespołach, to czy Mercedes będzie miał kolejnych juniorów do zaproponowania?
    PS Od 2019 w Mercedesie para Wehrlein-Bottas? 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here