Nawet najdoskonalsze symulacje nie zastąpią testów na torze – a tych z kolei jest coraz mniej. Dlatego zespoły skrzętnie wykorzystują możliwość obudowania samochodów dodatkowymi czujnikami podczas piątkowych treningów. Zbierane w ten sposób dane są znacznie dokładniejsze niż efekty pracy w tunelu aerodynamicznym, wirtualnej rzeczywistości czy symulatorze – po prostu lepiej oddają rzeczywiste warunki, w jakich funkcjonuje kompletny samochód Formuły 1.

Malutkim wycinkiem całego procesu zbierania danych jest przykład z drugiego piątkowego treningu przed Grand Prix Meksyku. Podczas okrążenia instalacyjnego w wykonaniu George’a Russella zespół Williams zbierał dość obszerne dane na temat zachowania przedniego skrzydła w rzeczywistych warunkach. Udało mi się wykonać dość dokładne zdjęcia dodatkowej aparatury, która znalazła się na przodzie modelu FW42.

Kamery i czujniki

Przed czubkiem nosa umieszczona jest kamera (1), skierowana na wewnętrzną płaszczyznę bocznej końcówki przedniego skrzydła po lewej stronie samochodu. Kolejne dwie identyczne kamery (model Replay XD Prime X) zainstalowano w obowiązkowych obudowach po bokach nosa (2), w których normalnie montuje się kamery przekazujące obraz wykorzystywany do produkcji sygnału TV na cały świat. Są one również skierowane na końcówki przedniego skrzydła. Od zewnętrznej strony bocznych końcówek zainstalowano po dwa laserowe czujniki firmy Cosworth (3), które mierzą odległość od nawierzchni. Jeden umieszczony jest w przedniej części skrzydła, a drugi (niewidoczny na tym ujęciu) w tylnej. Taki sam zestaw zamontowano z drugiej strony.

Połączenie kamer z czujnikami mierzącymi prześwit pozwala zbadać pracę skrzydła (przede wszystkim zewnętrznych części) pod obciążeniem i w warunkach „polowych”. Można zbadać skalę ugięcia końcówek, zarejestrować wibracje na nierównościach czy tarkach – słowem, stworzyć rzeczywisty model fizycznego zachowania skrzydła.

Pomoc wizualnaZ dostępnej w sieci specyfikacji wynika, że stosowane przez Williamsa kamery (1) mogą rejestrować obraz w rozdzielczości 1920×1080 z szybkością 60 klatek na sekundę, ale przy obniżeniu rozdzielczości do 848×480 można rejestrować aż 240 klatek na sekundę. Obiektyw o jasności 2,7 ma kąt widzenia 140 stopni.

Wewnętrzne krawędzie końcówek skrzydła są jednolicie czarne, zatem aby móc w ogóle wyciągnąć jakiekolwiek wnioski z nagrań, naklejono specjalne paski z biało-czarną szachownicą (2). Przypomina to rozwiązania stosowane podczas testów zderzeniowych, dzięki którym można dokładnie zbadać odkształcenia – analizując nagrania.

Od zewnętrznej końcówki skrzydła widać czujnik do pomiaru prześwitu (3).

Kalibracja obrazuPod nosem samochodu również umieszczono czujnik mierzący odstęp od nawierzchni. Odczyty z niego oraz z czujników na zewnętrznych końcówkach skrzydła pozwalają tak skorygować nagrania z kamery przed nosem, by wykazać rzeczywiste różnice wysokości i drgań pomiędzy nosem oraz końcówkami skrzydła.

Z bliskaTak z bliska prezentuje się laserowy czujnik do pomiaru prześwitu. Rozmieszczenie ich na zewnętrznej końcówce przedniego skrzydła widać na głównym zdjęciu, otwierającym ten materiał.

Obudowy kamer pokładowych – obowiązkowe w każdym samochodzie, nawet jeśli ekipa realizująca transmisje F1 nie umieszcza tam rzeczywistej kamery – wykorzystano do założenia kolejnych dwóch kamer Replay XD Prime X, skierowanych na końcówki przedniego skrzydła.

Demontaż dodatkowego osprzętu po przejechaniu okrążenia instalacyjnego. Williams musiał zmodyfikować obudowę kamery (ścięty narożnik), by móc skierować obiektyw w pożądane miejsce.

Tak wygląda gromadzenie wycinka danych na temat tylko jednego elementu w samochodzie Formuły 1. Pomagają one nie tylko lepiej ocenić pracę i przydatność nowej części, ale także skontrolować, na ile precyzyjne były wyniki symulacji w fabryce. Liczy się każdy drobiazg, każdy strzęp informacji – które rzecz jasna należy jeszcze właściwie spożytkować.

3 KOMENTARZE

  1. Ostatnie zdanie – piękne.
    Ciekawe co Williams robi z tymi danymi – ale patrząc na formę w tym sezonie to połowa tych kamer i czujników nie działa, bo zapomnieli naładować baterie i zapomnieli z domu ładowarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here