Nico Rosberg rozpocznie swój 200. wyścig w karierze z pole position, po zdominowaniu kwalifikacji na ulicznym torze Marina Bay. Wicelider punktacji przejechał rekordowe okrążenie w historii tego obiektu, a pole position (i rekord) dałoby mu także drugie, finałowe kółko w Q3. Kierowca Mercedesa stwierdził, że zaliczyłby ten popis do trzech najlepszych okrążeń w całej jego karierze.

Bardziej ponure nastroje panują po drugiej stronie garażu. Strata czasu po usterce zaworu hydraulicznego w drugim treningu okazała się bardziej kosztowna niż Lewis Hamilton się spodziewał. Obrońca tytułu przyznaje, że zdecydowanie nie jest to jego weekend i trudno się z tą oceną nie zgodzić. Chaotyczne próby złożenia chociażby jednego szybkiego okrążenia pokazują, że lider punktacji nie czuje się pewnie w kokpicie. Nie znaleziono ustawień, które pozwoliłyby mu poczuć się komfortowo, a jednocześnie zapewnić odpowiednie dogrzanie opon oraz balans. Na pogodzenie tych trzech kluczowych elementów zabrakło czasu i w rezultacie Hamilton przegrał czasówkę nie tylko z Rosbergiem, ale także z Danielem Ricciardo, a Max Verstappen stracił do niego tylko siedem setnych.

Red Bull jako jedyny przebrnął przez Q2 na supermiękkich oponach i to może dać Ricciardo oraz Verstappenowi przewagę strategiczną, chociaż z drugiej strony może ich narazić na straty w początkowej fazie wyścigu – przede wszystkim na starcie, gdzie przewagę będą mieli rywale na ultramiękkich Pirelli. Tyle, że starty w wykonaniu kierowców Mercedesa to w tym sezonie loteria.

Tylko ta czwórka powinna liczyć się w walce o zwycięstwo. Pirelli zapowiada co najmniej dwa pit stopy na samochód, a sytuacja z ogumieniem jest w czołówce niezwykle ciekawa. Rosberg i Hamilton mają po dwa nowe komplety miękkich opon, jeden używany supermiękkich i trzy używane ultramiękkich, natomiast Ricciardo i Verstappen zostawili sobie po jednym nowym komplecie miękkich, dwa nowe i jeden używany supermiękkich (na tym startują) oraz dwa używane ultramiękkich. Mogą spokojnie oprzeć strategię na supermiękkich oponach i zostawić jeden krótki przejazd na ultramiękkich (przy trzech pit stopach) lub pokusić się o jeden długi na miękkich (próbując pojechać na dwa). Pirelli podpowiada, że maksymalny dystans na miękkiej mieszance to 31 okrążeń, na supermiękkiej 23 okrążenia, a na ultramiękkiej 18 okrążeń. Wyścig liczy 61 rund, ale w przeszłości dwa razy kończono rywalizację wcześniej (po upływie dwóch godzin: 59 okrążeń w 2012 roku i 60 okrążeń w 2014).

Dwaj kierowcy ruszają do wyścigu z pozycji dalszych niż się spodziewano. Sebastian Vettel zakończył kwalifikacje już na etapie Q1, z ostatnim czasem. Powodem była usterka łącznika w prawym tylnym zawieszeniu. Kierowca początkowo podejrzewał, że chodzi o przedni stabilizator i nawet miał pretensje do zespołu, że nie ściągnięto go od razu do garażu na szybką naprawę, ale okazało się, że po pierwsze awaria dotyczy tylnego zawieszenia, a po drugie i tak mechanicy nie zdążyliby uporać się z nią na czas. Pewnym pocieszeniem dla Niemca jest „darmowe” zwiększenie puli elementów jednostki napędowej: Vettel bierze szósty silnik V6, turbosprężarkę i MGU-H, a kara +20 nie ma tu żadnego znaczenia, bo i tak jedzie z końca. Przy okazji wymieniono także skrzynię biegów.

Sergio Pérez został karnie cofnięty o 8 pozycji za wybryk przy podwójnych żółtych flagach po wypadku Romaina Grosjeana w Q2 (kierowca Haasa zainkasował potem +5 za wymianę skrzyni). Kierowca Force India poprawił swój czas okrążenia, a do tego w „żółtej” strefie wyprzedził wolno jadącego Estebana Gutiérreza. Tłumaczył później, że jego rodak bardzo zwolnił i zjechał wyraźnie na bok, ale sędziowie za ten manewr wlepili mu karę +3. Kolejne pięć pozycji i trzy punkty karne (aktualnie jedyne na jego koncie) dostał za szybką jazdę przy podwójnych żółtych. Pérez wyjaśniał, że odjął i stracił sześć dziesiątych sekundy w tej części toru, lecz w uzasadnieniu kary czytamy, że miał dwa zakręty na wyraźne zwolnienie tempa i oba te zakręty były ślepe, więc kierowca nie mógł wiedzieć, co znajduje się na torze (może gigantyczna jaszczurka?). Na tym polega różnica między tym incydentem i Rosbergiem na Hungaroringu – wówczas zawodnik dobrze widział, co dzieje się przed nim.

Warto jeszcze tylko przypomnieć, że Charlie Whiting obiecywał po wydarzeniach z Węgier, że w przypadku podwójnej żółtej flagi w kwalifikacjach będzie wywieszał czerwoną flagę. Przy pierwszej nadarzającej się okazji do tego nie doszło – na czym skorzystał jadący przed Grosjeanem Fernando Alonso, awansując do Q3. Ta sztuka nie udała się Jensonowi Buttonowi, który podczas decydującej próby otarł się kołem o barierę i przebił oponę.

Ogromne pochwały należą się bez wątpienia kierowcom Toro Rosso, którzy przegrali tylko z wielką czwórką i Kimim Räikkönenem. Na Marina Bay nie przeszkadzał im antyczny silnik Ferrari – a skoro jest to tor, na którym jednostka napędowa nie odgrywa głównej roli, to należy spytać, dlaczego najlepszy McLaren był dopiero ósmy, skoro zespół utrzymuje, że podstawowym problemem jest dzieło Hondy.

Ustawienie na starcie: 1. Rosberg; 2. Ricciardo; 3. Hamilton; 4. Verstappen; 5. Räikkönen; 6. Sainz; 7. Kwiat; 8. Hülkenberg; 9. Alonso; 10. Bottas; 11. Massa; 12. Button; 13. Gutiérrez; 14. Ericsson; 15. Magnussen; 16. Nasr; 17. Pérez (+8); 18. Palmer; 19. Wehrlein; 20. Grosjean (+5); 21. Ocon; 22. Vettel (+25).

1 KOMENTARZ

  1. „należy spytać, dlaczego najlepszy McLaren był dopiero ósmy, skoro zespół utrzymuje, że podstawowym problemem jest dzieło Hondy.” – nie mogą zwiększać docisku przez silnik. Zawsze jeżdżą z mniejszym dociskiem niż rywale przez silnik. Mercedes z kolei może stosować większy docisk bo mają taką moc, ze i tak będą szybsi na prostych od tych co kładą mniejszy docisk. I tak się błędne koło zamyka. Eric Boulier z McLarena mówił, że mają wiele poprawek aero, które czekają na czasy lepszego silnika. Z drugiej strony pytanie właściwe, bo jakby teraz dostali jednostkę Mercedesa i tak przegrywaliby z Srebrnymi Strzałami i Red Bullami. Moze częsciej walczyliby z Ferrari i 3 siłę w stawce, więc sam silnik niewiele im da, umocniłby ich tylko w walce o miano trzeciej siły w stawce, teraz czasami są 4 siłą, a czasem piątą, więc to zadna zmiana, bo tylko 1 i 2 siła w stawce jest wstanie wygrywać wyścigi na czym im najbardziej zależy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here