Robert Kubica ma już za sobą pierwsze testy Citroena DS3 RRC na nawierzchni szutrowej, a w sobotę przyjdzie pora na pierwszy start „na luźnym”. Fafe Rally Sprint, mała impreza z doborową obsadą, będzie dla niego rozgrzewką przed debiutem w mistrzostwach świata, do którego dojdzie za tydzień podczas Rajdu Portugalii.

Organizator Fafe Rally Sprint zaprasza do udziału śmietankę światowych i portugalskich rajdów: z czołówki WRC zabraknie tylko dwóch Sébastienów. Loeb startuje w tym sezonie tylko w kilku rajdach (Portugalia nie figuruje w jego planie startów), a Ogier nabawił się grypy i odpuszcza sobotni trening przed czwartą rundą tegorocznych mistrzostw świata. Tym samym w sobotę nie zobaczymy w akcji aktualnego lidera i wicelidera punktacji.

Na liście zgłoszeń figuruje jednak większość tuzów światowego czempionatu. Zaproszenie organizatorów przyjęli Mikko Hirvonen i Daniel Sordo (Citroeny DS3 WRC), kwartet kierowców M-Sportu w Fordach Fiesta WRC – Mads Ostberg, Jewgiennij Nowikow, Thierry Neuville i Nasser Al-Attiyah – osamotniony po chorobie Ogiera Andreas Mikkelsen (Volkswagen Polo WRC) oraz Martin Prokop w kolejnej Fieście WRC.

Trasa kompaktowego rajdu to trzykrotnie przejeżdżany jeden odcinek o długości 6,34 kilometra – końcowy fragment kultowego OS-u Fafe-Lameirinha z dawnych edycji Rajdu Portugalii. Kiedyś ta impreza odbywała się na północy kraju, a od 2007 roku bazą jest leżące na południu miasto Faro. Organizator zapowiada na sobotę obecność 100 000 kibiców, którzy będą mogli podziwiać rajdówki m.in. na słynnej hopie Salto da Pedra Sentada. W 2000 roku niemiecki kierowca Armin Schwarz pofrunął tu swoją Skodą Octavią WRC na odległość 73,5 metra.

Walka Kubicy i Barana o zwycięstwo w rajdzie nie wchodzi rzecz jasna w grę. Samochody RRC są słabsze od aut WRC o około 25 koni mechanicznych, mają też nieco gorszą aerodynamikę i chłodzenie hamulców. Podczas poprzedniej szutrowej rundy mistrzostw świata, Rajdu Meksyku, najlepsza załoga w rajdówce RRC traciła do zwycięzców imprezy średnio 4,6 sekundy na kilometrze oesowym. Polacy jako jedyni startują w Fafe Rally Sprint autem RRC i będą mogli się zmierzyć z rywalem z WRC-2: Włosi Lorenzo Bertelli i Lorenzo Granai startują Subaru Imprezą WRX. Portugalskie załogi dysponują przeważnie Subaru Imprezami i Mitsubishi Lancerami, jest też jedna rajdówka klasy Super 2000. Wśród „lokalnych matadorów” są wielokrotni mistrzowie kraju: Ricardo Moura, Adruzilo Lopes czy Miguel Campos (wicemistrz Europy z sezonu 2003).

Program na sobotę obejmuje zapoznanie z trasą odcinka (od 9:30 do 12:30 czasu lokalnego, a więc od 10:30 do 13:30 czasu polskiego), a następnie dwa przejazdy kwalifikacyjne i jeden finałowy. Ciekawostką jest fakt, że ekipy wystawiające po dwóch kierowców – czyli Citroen Total Abu Dhabi WRT (Hirvonen i Sordo), Qatar M-Sport WRT (Ostberg i Nowikow), Qatar WRT (Neuville i Al-Attiyah) oraz Volkswagen Motorsport (Ogier i Mikkelsen) – wystawiają po jednym samochodzie, którym załogi muszą się „dzielić”. Każdej z nich przypada w udziale jeden przejazd kwalifikacyjny, a do finału awansuje lepsza załoga z każdej ekipy. W tej sytuacji pewny udziału w finale może być tylko Mikkelsen, w wyniku choroby Ogiera. W finale przewidziano miejsce dla 15 załóg: czterech zwycięzców z powyższych par oraz kolejnych 11 najszybszych duetów. Pozostali kierowcy mają do dyspozycji po dwa przejazdy kwalifikacyjne, a o kolejności decydować będzie wynik lepszego przejazdu.

Do pierwszego przejazdu kwalifikacyjnego załogi będą startować wg odwróconej kolejności listy startowej (od najwyższych numerów do czołówki). Drugi przejazd odbędzie się wg odwróconej klasyfikacji po pierwszym przejeździe – podobnie jak finał, w którym najszybsze załogi także wyjadą na trasę na końcu.

W zeszłym roku identyczny czas w finale – 3.42,1 – uzyskali Petter Solberg (Fiesta WRC) i Loeb (DS3 WRC). Zwycięstwo przyznano Norwegowi, który wyprzedził rywala o zaledwie dwie setne sekundy. Kolejne lokaty zajęli Sordo (Mini WRC) i Al-Attiyah (DS3 WRC). Ta czwórka w biegach kwalifikacyjnych wyeliminowała odpowiednio Jari-Mattiego Latvalę, Hirvonena, Patrika Sandella i Neuville’a. Najlepszy kierowca korzystający z auta gorszej kategorii niż WRC – Miguel Campos w Lancerze Evo IX – zajął dziewiąte miejsce ze stratą 16 sekund do Solberga i Loeba.

Oto fragmenty zeszłorocznej edycji Fafe Rally Sprint:

Harmonogram Fafe Rally Sprint 2013 (godziny startu wg. czasu lokalnego; dotyczą pierwszej załogi):
sobota, 6 kwietnia
14:00 start (Fafe)
14:20 OS1 Fafe (6,34 km) – pierwszy przejazd kwalifikacyjny
14:50 serwis A (Fafe)
15:45 OS2 Fafe (6,34 km) – drugi przejazd kwalifikacyjny
16:15 serwis B (Fafe)
17:10 OS3 Fafe (6,34 km) – przejazd finałowy
17:40 meta rajdu

Ogółem: 19,02 km oesowych; 84,12 km dojazdówek; trasa łącznie 103,14 km

Na zakończenie popatrzcie, jak kiedyś wyglądało zabezpieczenie rajdowych tras w Portugalii. Pierwszy film to fragmenty z 1997 roku, a na drugim (tylko dla widzów o mocnych nerwach!) można zobaczyć, jak to wyglądało w 1986 roku. Wówczas wypadek z trzema ofiarami śmiertelnymi i ponad 30 rannymi kibicami przyczynił się do zakończenia epoki rajdowych potworów grupy B: monstrów o mocy ponad 600 koni i wadze poniżej tony.

http://www.youtube.com/watch?v=I3JaOKRvPH0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here