W 11 edycjach GP Bahrajnu najczęściej wygrywał Alonso.

W wyścigowym kalejdoskopie czas na wycieczkę na Bliski Wschód do Królestwa Bahrajnu, gdzie Formuła 1 gości (z przerwą w 2011 roku) od 11 lat.

Alonso

Do tej pory najwięcej sukcesów na leżącym pod Manamą torze Sakhir odnosił Fernando Alonso. Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 zwyciężał w Bahrajnie trzykrotnie. Po raz ostatni w 2010 roku, kiedy do spółki z Felipe Massą wywalczył dla Ferrari dublet – pierwszy z dwóch, jakie włoska ekipa wywalczyła z hiszpańsko-brazylijską konfiguracją kierowców.

W swoim pierwszym triumfie (w 2005 roku) na Bahrain International Circuit, Alonso zapewnił 20. zwycięstwo ekipie Renault i 100. silnikom francuskiej marki. W zwycięskim dla Hiszpana wyścigu ekipa Ferrari wystartowała z pomalowanymi na czarno na znak żałoby po śmierci Jana Pawła II nosami.

Hamilton

Przed rokiem Lewis Hamilton uzupełnił swoją wyścigową kolekcję, zwyciężając na torze Sakhir po raz pierwszy w karierze. Wcześniej jego osiągnięcia w Bahrajnie prezentowały się – jak na ten kaliber kierowcy – dosyć mizernie, ponieważ Anglik mógł pochwalić się jedynie drugim miejscem z 2007 i trzecią lokatą z 2010 roku.

Dotychczas Lewis Hamilton 41-krotnie startował z pole position. Ile razy wygrał czasówkę w Bahrajnie? Jeszcze nigdy, ale w sobotę stanie przed znakomitą okazją, żeby to zmienić.

Kubica

Siedem lat temu pole position na torze Sakhir wpadło w ręce Roberta Kubicy. Była to jedyna wygrana czasówka Polaka w F1 oraz jedyna ekipy BMW Sauber. W pokonaniu Massy, Hamiltona i Räikkönena pomógł mu mniejszy niż u najgroźniejszych rywali zapas paliwa. Zgodnie z ówczesnym regulaminem kierowcy otrzymywali przed Q3 zapas paliwa, z którym nie tylko walczyli o pozycje startowe, ale przejeżdżali też pierwszą część wyścigu.

Pomimo lżejszego samochodu, w niedzielę Kubica szybko stracił pozycję lidera. Z Massą przegrał na starcie, a na trzecim okrążeniu wyprzedził go również Räikkönen. Trzecia lokata i tak stanowiła fantastyczny wynik.

Massa

W latach 2007-2008 kierowcą odnoszącym największe sukcesy na Bahrain International Circuit był jeżdżący wtedy dla Ferrari Felipe Massa. Brazylijczyk dwukrotnie zwyciężył, za pierwszym razem sięgając jeszcze po pole position. W kolejnych sezonach tak dobrze już sobie nie radził i tylko raz stanął tam na podium – w 2010 roku, zajmując drugie miejsce za Alonso.

Vettel

Czterokrotny mistrz świata F1 wygrywał na torze Sakhir dwa razy – w 2012 i 2013 roku. W tym pierwszym przypadku rozpoczynał zresztą wyścig z pierwszej pozycji. Vettel zdobył pole position w Bahrajnie także dwa lata wcześniej, lecz podczas wyścigu w jego silniku szwankował zapłon i Niemiec finiszował dopiero na czwartym miejscu.

Sebastian pozostaje zatem rekordzistą pod względem liczby kilometrów przejechanych na czele wyścigów o Grand Prix Bahrajnu. Na razie Niemiec nakręcił na licznik w roli lidera 819 km. Ciekawe, czy w niedzielę uda mu się poprawić to osiągnięcie?

Button

Smak zwycięstwa pod Manamą jest znany także Jensonowi Buttonowi. Anglik wygrał w swoim mistrzowskim sezonie w barwach Brawn GP. W dziesięciu dotychczasowych podejściach Button jeszcze tylko raz stał w Bahrajnie na podium, zajmując trzecie miejsce podczas inauguracyjnego wyścigu F1 na torze Sakhir, w 2004 roku.

Räikkönen

Kimi Räikkönen nigdy co prawda w Bahrajnie nie wygrał, za to najczęściej stawał w Sakhir na podium – w sumie aż sześciokrotnie. W latach 2005-2007 „Iceman” trzy razy był trzeci, natomiast w 2008, 2012 i 2013 zajął drugie miejsce.

Rosberg

Dziewięć lat temu w Bahrajnie Nico Rosberg zaliczył swój wyścigowy debiut w Formule 1 i pierwszy start okazał się sukcesem. Ścigający się dla Williamsa Niemiec startował z 12. pozycji, ale na mecie zameldował się na 7. miejscu, zdobywając dwa punkty. Po drodze ustanowił jeszcze najszybsze okrążenie. Pierwsze spotkanie z Sakhir było zatem dla Rosberga fantastycznym doznaniem. Gorzej, że na podium pod Manamą przyszło mu czekać aż osiem lat. Druga lokata z 2014 roku to najlepsze osiągnięcie Nico w Bahrajnie.

Pérez

Przed rokiem sporą sensację w Bahrajnie sprawił Sergio Pérez, który wywalczył trzecie miejsce, ustępując jedynie duetowi Mercedesa. W pobitym polu zostali m.in. Daniel Ricciardo, Sebastian Vettel, Fernando Alonso i Kimi Räikkönen.

Grosjean

Na dotychczasowy dorobek Romaina Grosjeana w F1 składa się m.in. dziewięć wizyt na podium. Bahrajn jest jedynym miejscem, gdzie miało to miejsce dwukrotnie – w 2012 i 2013 roku. Trzecie miejsce sprzed trzech lat było zresztą jego pierwszym podium w karierze.