Najnowsza – i miejmy nadzieję ostateczna – wersja kalendarza Grand Prix na sezon 2015 liczy 20 wyścigów. Zgodnie z przewidywaniami, zniknęły zawody w Korei. Bernie Ecclestone poinformował, że w poprzedniej wersji kalendarza umieszczono ten wyścig (w nierealnym terminie, tydzień przed GP Hiszpanii) z przyczyn kontraktowych. Umowa pomiędzy FOM i Koreańczykami zakładała roczną przerwę w 2014 roku i przy skreśleniu wyścigu w kolejnym sezonie organizatorzy mogliby rościć pretensje na drodze sądowej – nawet jeśli nie byliby w stanie zorganizować wyścigu.

Osobną kwestią była furtka w regulaminie technicznym: przy liczbie wyścigów powyżej 20 w pierwotnym kalendarzu limit jednostek napędowych na sezon wynosiłby pięć, a nie cztery. Jednak we wcześniejszej wersji harmonogramu Korei i tak nie uwzględniono, a wiadomo było, że wyścig nie pojawi się w jego ostatecznej wersji. Jednocześnie w świetle zmniejszenia restrykcji dotyczących zamrożenia silników i zezwolenia na ich ograniczony rozwój także po rozpoczęciu sezonu 2015, dostawcom jednostek napędowych nie zależy już tak bardzo na zwiększeniu limitu z czterech do pięciu.

Wobec niełatwej sytuacji Nürburgringu (zmiana właścicieli, kłopoty ze znalezieniem budżetu), GP Niemiec ma odbyć się na Hockenheim. Tym samym zakończona zostanie trwająca od 2008 roku tradycja wymiennej organizacji tych zawodów: w lata parzyste na Hockenheim, w nieparzyste na Nürburgringu.

Na razie nic nie wyszło z planu przeniesienia Grand Prix Rosji na nocną porę. Organizatorzy potwierdzili, że wyścig rozpocznie się o 14:00 czasu miejscowego, czyli o godzinę wcześniej niż w sezonie 2014. Tak samo przesunięto godzinę startu GP Australii, Malezji, Chin i Japonii.

Po dwóch wyścigach odbędą się dwudniowe sesje testowe: we wtorki i środy po GP Hiszpanii oraz Austrii. Dwa z czterech dni muszą być przeznaczone dla kierowców, którzy mają na koncie mniej niż dwa starty w F1.

Kalendarz Formuły 1 na sezon 2015:

15 marca – GP Australii (Melbourne)
29 marca – GP Malezji (Sepang)
12 kwietnia – GP Chin (Szanghaj)
19 kwietnia – GP Bahrajnu (Sakhir)
10 maja – GP Hiszpanii (Barcelona)
24 maja – GP Monako (Monte Carlo)
7 czerwca – GP Kanady (Montreal)
21 czerwca – GP Austrii (Spielberg)
5 lipca – GP Wielkiej Brytanii (Silverstone)
19 lipca – GP Niemiec (Hockenheim)
26 lipca – GP Węgier (Hungaroring)
23 sierpnia – GP Belgii (Spa-Francorchamps)
6 września – GP Włoch (Monza)
20 września – GP Singapuru (Marina Bay)
27 września – GP Japonii (Suzuka)
11 października – GP Rosji (Soczi)
25 października – GP USA (Teksas)
1 listopada – GP Meksyku (Mexico City)
15 listopada – GP Brazylii (Sao Paulo)
29 listopada – GP Abu Zabi (Yas Marina)

Testy w trakcie sezonu:

12-13 maja (Circuit de Catalunya)
23-24 czerwca (Red Bull Ring)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here