Triumfator Grand Prix Azerbejdżanu Sergio Pérez jako pierwszy kierowca w erze hybrydowej ma na koncie zwycięstwa w barwach dwóch różnych zespołów. Obecnie szansę na dołączenie do Meksykanina mają jedynie Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo i Kimi Räikkönen – tylko ci kierowcy wygrywali już w erze hybrydowej i następnie zmienili zespół. Triumf Péreza jest jednocześnie jego pierwszym podium w barwach Red Bulla.

Max Verstappen po raz pierwszy od Grand Prix Sakhir 2020 nie dojechał do mety – a w rozegranych po drodze sześciu wyścigach zajmował wyłącznie pierwsze lub drugie miejsce. Poprzedni nieukończony przez Verstappena wyścig również wygrał Pérez, a Holender wciąż nie ma na koncie ani jednego podium w Baku.

Finisz Lewisa Hamiltona poza pierwszą dziesiątką zakończył serię aż 54 startów, w których kierowca Mercedesa zdobywał punkty. Jego poprzedni nieukończony wyścig to Grand Prix Austrii 2018 – a ukończony, ale bez punktów, to Grand Prix Hiszpanii 2013 (dwunaste miejsce w ostatnim jak dotąd zwycięskim wyścigu Fernando Alonso). Oczywiście po drodze Hamilton nie wystartował w Grand Prix Sakhir 2020, ale w tej statystyce uwzględniłem serię wyścigów, w których brał udział.

Dla samego zespołu dwa uliczne wyścigi w Monako i Baku, w których Mercedes zdobył jedynie siedem punktów za siódme miejsce i najlepszy czas okrążenia Hamiltona w Grand Prix Monako, to najgorsza passa od końcówki 2012 roku. Po raz ostatni tak mizerny dorobek z dwóch wyścigów z rzędu przytrafił im się w Grand Prix USA i Brazylii na finiszu sezonu 2012 – Michael Schumacher zajął na Interlagos siódmą lokatę, a Nico Rosberg był piętnasty. We wcześniejszych pięciu wyścigach niemiecki duet nie zdobył ani jednego punktu.

Sebastian Vettel zdobył swoje 122. podium w karierze – więcej mają tylko Hamilton (169) i Schumacher (155). Przejechał na prowadzeniu cztery okrążenia i do bariery 3500 kółek na czele stawki brakuje mu już tylko jednego. Więcej mają oczywiście Hamilton (5183) i Schumacher (5111). Oczywiście było to pierwsze podium dla marki Aston Martin – czwartego konstruktora, w barwach którego Vettel zaliczył finisz w pierwszej trójce. Tak samo zresztą jest w przypadku Péreza – obaj jako jedyni w aktualnej stawce dołączyli do dwunastu innych kierowców, którzy zdobywali podia da czterech różnych konstruktorów. Rekordzistami są Stirling Moss i John Surtees (po 6 konstruktorów), a podia w barwach pięciu różnych konstruktorów mają na koncie Riccardo Patrese i Rubens Barrichello.

Pierre Gasly po raz trzeci w karierze stanął na podium, ale po raz pierwszy na najniższym stopniu – teraz ma już komplet, po jednym finiszu na każdej z trzech pierwszych pozycji. Z kolei Charles Leclerc drugi raz z rzędu zdobył pole position – na torze ulicznym i w sesji Q3 zakończonej czerwoną flagą. Kierowca Ferrari samodzielnie zajmuje 35. miejsce w klasyfikacji wszech czasów – nikt inny nie ma na koncie dokładnie dziewięciu pole position. Kolejna wygrana czasówka pozwoli mu zrównać się z Jochenem Rindtem.

Najlepszy czas okrążenia uzyskał Verstappen i po raz drugi od wprowadzenia dodatkowego punktu za ten wyczyn (czyli od początku sezonu 2019) przydarzyła się sytuacja, w której ten punkt przepadł – by go zdobyć, autor najlepszego czasu okrążenia musi ukończyć wyścig w pierwszej dziesiątce. Pierwszy raz punktu nie przyznano w Grand Prix Singapuru 2019 – najlepsze okrążenie uzyskał wtedy siedemnasty na mecie Kevin Magnussen. Verstappen wykręcił najszybsze kółko po raz 12. w karierze – tyle samo, ile Juan Pablo Montoya, René Arnoux, Jack Brabham i Alberto Ascari.

Pięciu liderów w wyścigu o Grand Prix Azerbejdżanu to najwięcej od zeszłorocznej Grand Prix Turcji – wówczas swoje poprzednie podium w F1 zdobył Vettel. Właśnie Niemiec ma na koncie najwięcej punktów we wszystkich startach na ulicznym torze w Baku – 75 punktów wobec 63 zdobytych przez Hamiltona i Péreza. Vettel i Pérez jako jedyny mają na koncie po trzy podia na tym obiekcie.

Jeśli chodzi o wyścigi w Azerbejdżanie, w piątej edycji (wliczając sezon 2016 i Grand Prix Europy), stało się zadość pewnej ciekawej tradycji. Zwycięstwo, pole position i najlepszy czas okrążenia za każdym razem zgarnia tutaj inny kierowca.