Rozgrywana od 2008 roku Grand Prix Singapuru jest pierwszym w historii Formuły 1 nocnym wyścigiem, rozgrywanym w świetle reflektorów. Lewoskrętny tor Marina Bay liczy aż 23 zakręty – najwięcej w kalendarzu. Mimo nocnej pory, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza sprawiają, że od strony wytrzymałości fizycznej jest to jeden z najtrudniejszych wyścigów w sezonie.

• Uliczny wyścig jest najdłuższy pod względem czasu rywalizacji. Aż czterokrotnie w 11-letniej historii przekroczono regulaminowy czas dwóch godzin ścigania, w tym trzy razy trzeba było zakończyć wyścig przed pokonaniem przez zwycięzcę planowanych 61 okrążeń (w sezonie 2012 przejechano 59 okrążeń, w sezonie 2014 – 60 okrążeń, a dwa lata temu zaledwie 58 okrążeń).

• W każdej z jedenastu edycji Grand Prix Singapuru dochodziło do interwencji samochodu bezpieczeństwa. Zespoły muszą zatem elastycznie planować wyścigową strategię.

• Dwaj kierowcy z obecnej stawki – Lewis Hamilton i Sebastian Vettel – brali udział w każdym dotychczas rozegranym wyścigu na torze Marina Bay. Obaj mają jednocześnie po cztery zwycięstwa na koncie.

• Zespołowo najczęściej w Grand Prix Singapuru triumfował Mercedes – aż czterokrotnie. O jedno zwycięstwo mniej wywalczył tutaj Red Bull, za to ta ekipa aż dwanaście razy finiszowała tu na podium – nieprzerwanie od sezonu 2010.

• Robert Kubica trzykrotnie startował na Marina Bay: w sezonie 2008 po starcie z czwartego pola był na mecie jedenasty, rok później zajął ósme miejsce, a w 2010 roku – siódme. Podczas tego ostatniego występu musiał wykonać nieplanowany pit stop w końcówce wyścigu, a następnie popisał się fantastyczną jazdą i zrobił doskonały użytek z świeżego ogumienia, wyprzedzając aż sześciu rywali.

• Najszybsze okrążenie w historii toru w Singapurze przejechał przed rokiem Lewis Hamilton. Kierowca Mercedesa zdobył pole position z czasem 1.36,015. Z kolei rekord wyścigowego okrążenia na liczącej 5,063 kilometra długości pętli ustanowił, również w zeszłym sezonie, Kevin Magnussen – z rezultatem 1.41,905. Jest to jedyne jak dotąd najszybsze okrążenie zarówno w wykonaniu duńskiego kierowcy, jak i ekipy Haas.

• Jeśli w tegorocznej edycji Grand Prix Singapuru zwycięży Charles Leclerc, to zostanie trzecim w historii Formuły 1 kierowcą, który swoje trzy pierwsze zwycięstwa odniesie w trzech kolejnych wyścigach. Jak dotąd takim wyczynem mogą pochwalić się tylko Damon Hill (GP Węgier, Belgii i Włoch w sezonie 1993) oraz Mika Häkkinen (GP Europy 1997 oraz GP Australii i Brazylii w sezonie 1998).

• Osiem z jedenastu edycji Grand Prix Singapuru padło łupem zdobywcy pole position. Jedyne wyjątki to: sezon 2008 i skandal z celową kraksą Nelsinho Piqueta, by jego zespołowy partner z Renault, Fernando Alonso, mógł odnieść zwycięstwo; sezon 2012 i awaria skrzyni biegów w McLarenie prowadzonym przez Lewisa Hamiltona; oraz sezon 2017 i kolizja na starcie z udziałem duetu Ferrari (Sebastian Vettel i Kimi Räikkönen) oraz Maksa Verstappena z Red Bulla.

• Na dystansie jednego okrążenia kierowcy zmieniają biegi średnio 80 razy – najwięcej w kalendarzu. To oznacza aż 4880 zmian biegów w wyścigu – i 1403 zakręty do pokonania, zakładając pełny dystans 61 okrążeń. Dla porównania, dwa tygodnie temu na Monzy kierowcy w trakcie wyścigu mieli do pokonania 583 zakręty.

• Siedmiu z ostatnich ośmiu triumfatorów Grand Prix Singapuru zdobywało w tym samym sezonie mistrzowski tytuł. Jedynym wyjątkiem jest sezon 2015 i zwycięstwo Sebastiana Vettela w barwach Ferrari.

Partnerem „statystycznych ciekawostek” jest firma Pirelli,
wyłączny dostawca opon do Formuły 1.

3 KOMENTARZE

  1. Liczący 5,793 kilometra długości tor jest w niedzielnym wyścigu okrążany 53 razy. Najlepszy czas okrążenia w wyścigu należy do Rubensa Barrichello (Ferrari), który w sezonie 2004 uzyskał rezultat 1.21,046.

    Coś tu nie pasuje 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here