Zimowa przerwa Roberta Kubicy będzie w tym roku wyjątkowo krótka. W ostatni weekend stycznia RK wystartuje w słynnym wyścigu 24h Daytona. Pojedzie w barwach duńskiej ekipy High Class, a jego zmiennikami będą Ferdinand Habsburg, Anders Fjordbach i Dennis Andersen.

Akcja na słynnym torze Daytona rusza tydzień przed właściwymi zawodami. W tym roku po raz pierwszy do przedsezonowych testów dodano wyścig kwalifikacyjny – Motul Pole Award 100 odbędzie się 24 stycznia i potrwa 100 minut, w każdym samochodzie muszą wystąpić dwaj kierowcy, a wyniki będą decydowały o ustawieniu na starcie do 24-godzinnego maratonu.

Zawody na Florydzie to pierwsza runda mistrzostw pod egidą IMSA. Podobnie jak w WEC, rywalizują w niej maszyny różnych kategorii. Topową jest DPi (Daytona Prototype International), a pozostałe prototypy rywalizują w LMP-2 i dodanej od tego roku kategorii LMP-3. Samochody GT podzielone są na klasy GTLM (GT Le Mans) i GTD (GT Daytona). W LMP-2 zespoły korzystają z różnych nadwozi – Oreca, Dallara czy Ligier – ale obowiązuje jeden silnik: 600-konny Gibson V8 o pojemności 4,2 litra.

W stawce walczy wielu znakomitych kierowców: w tegorocznych mistrzostwach IMSA wystąpią m.in. Kevin Magnussen, Juan Pablo Montoya, Sébastien Bourdais, Hélio Castroneves, Kamui Kobayashi czy Jimmie Johnson.

Długodystansowy wyścig na Florydzie organizowany jest od 1962 roku, na pętli o długości 5,73 kilometra – wykorzystującej  obszerne fragmenty słynnego tri-owalu oraz część drogową. Mocno nachylone łuki to ciekawe wyzwanie dla kierowców, którzy nie są za pan brat z amerykańskimi owalami. Dwa lata temu w zwycięskiej załodze startował Fernando Alonso, a przed rokiem w klasyfikacji generalnej wyścigu triumfowali Kamui Kobayashi, Scott Dixon, Ryan Briscoe i Renger van der Zande.

W tegorocznej edycji startuje także polska ekipa Inter Europol Competition (LMP-2). Pierwszym polskim kierowcą, który brał udział w 24h Daytona, był Kuba Giermaziak – za kierownicą Porsche startował w trzech edycjach, w latach 2013-2015. Dekadę przed nim dwa starty prototypem zaliczył urodzony w Słupsku Darius Grala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here