W piątek do sprzedaży trafia świeżutki numer „F1 Racing”, w którym wśród kilku ciekawych materiałów znajdziecie też kilka stron poświęconych powrotowi Roberta Kubicy do stawki Formuły 1. W oparciu o rozmowy przeprowadzone podczas Grand Prix Belgii, dziennikarze miesięcznika analizują trudną sytuację polskiego kierowcy w Williamsie i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie o jego osiągi na tle George’a Russella.

W tej sprawie dość ciekawie wypowiada się także Claire Williams. – Te różnice [między Russellem i Kubicą] są dość trudne do właściwego przeanalizowania, bo czasami jest to jedna sekunda, czasami strata jest minimalna – mówi. – Ma to wiele wspólnego z samochodem i jego zachowaniem. Czasami dokładnie wiemy, co [auto] robi i dlaczego, a okrążenie później robi już zupełnie coś innego. Nigdy nie powiem mu: „Robert, ta różnica musi zniknąć”, bo często nie ma to nic wspólnego z jazdą Roberta.

„Czasami dokładnie wiemy, co [auto] robi i dlaczego, a okrążenie później robi już zupełnie coś innego. Nigdy nie powiem mu: „Robert, ta różnica musi zniknąć”, bo często nie ma to nic wspólnego z jazdą Roberta.”
Claire Williams

O braku regularności po stronie samochodu i jego nieprzewidywalnych zachowaniach wypowiada się także sam Robert. Taki stan rzeczy utrzymywał się od samego początku sezonu, a część różnic w osiągach i odczuciach obu kierowców można tłumaczyć innym podejściem do rozwiązywania problemów – do tego różnych w przypadku ich maszyn.

– Mieliśmy pewne różnice w zachowaniu samochodów, to była konsekwencja naszych problemów z początku sezonu – mówi Kubica. – My [Kubica i Russell] obraliśmy dość różne drogi i samochody zachowywały się inaczej, więc nasze uwagi też się różniły od siebie. Teraz przekazywane przez nas informacje zwrotne są zbliżone. Brakowało regularności w samochodzie. Z okrążenia na okrążenie można było poczuć, że pewne rzeczy się zmieniają, a kiedy nie da się wyjaśnić powodów, to trudno jest to zrozumieć. Powiedziałbym, że właśnie to miało największy wpływ w tym sezonie.

– Zdarzają się sytuacje, w których brakuje ci tempa, a trzy dni wcześniej byłeś w miarę zadowolony z samochodu, ale tego uczucia już nie ma. Czasami to się zmienia z dnia na dzień. Kiedy do tego próbujesz przebrnąć przez proces rozwoju i poprawy samochodu, to dodatkowe zamieszanie nie pomaga. To jedna z tych rzeczy, których nie widać z zewnątrz, ale niestety mają wielki wpływ na moją regularność, a także na sposób jazdy.

„Wreszcie udowodniłem, iż moje ograniczenia mnie nie ograniczają”
Robert Kubica

Materiał „F1 Racing” powstał oczywiście przed ogłoszeniem przez Kubicę decyzji o rozstaniu z Williamsem po sezonie 2019. – W tym roku najważniejsze były pojedyncze momenty, osobiste cele i osiągnięcia, a nie wyniki – niestety, jesteśmy bardzo daleko od miejsca, w którym mieliśmy nadzieję się znaleźć – mówił Kubica na Spa-Francorchamps. – Na pewno powrót nie był tak płynny, jak na to liczyłem. Nikt nie odbierze tego, co osiągnąłem w tym powrocie – i może w przyszłości będę z tego bardziej zadowolony niż jestem teraz, bo teraz skupiam się na teraźniejszości.

Najważniejszy cytat z całego tekstu? Chyba ten: – Wreszcie udowodniłem, iż moje ograniczenia mnie nie ograniczają.

Ponadto w październikowym wydaniu „F1 Racing” poczytacie też o okładkowym bohaterze numeru, czyli Maksie Verstappenie. Lew na jego kasku to nie tylko symbol Holandii, to także nawiązanie do charakteru myśliwego, którego zwierzyną wkrótce może stać się sam Lewis Hamilton. Do tego poznacie historię Frédérica Vasseura, który w seriach juniorskich wychował wielu przyszłych asów Formuły 1 – a od razu po nawiązaniu współpracy z Sauberem zablokował współpracę z Hondą i dopiął umowę z Ferrari/Alfą Romeo.

Miłośnicy historii chętnie poczytają o ostatnim jak dotąd zwycięskim McLarenie – modelu MP4-27 z sezonu 2012 – a także obejrzą efektowne fotografie z torów, na których Formuła 1 już nie gości. Z działu technicznego dowiecie się, jak wygląda współpraca Pirelli z poszczególnymi zespołami – jak udostępniane są dane innych ekip i co podczas wyścigowego weekendu robią inżynierowie włoskiej firmy, przypisani do poszczególnych zespołów.

A ponieważ polskie wydanie zamykaliśmy nieco później niż brytyjski oryginał – mimo że obie wersje ukazują się w odstępie tylko jednego dnia – to zdołałem jeszcze w swojej stałej rubryce napisać kilka zdań o decyzji Roberta Kubicy i ewentualnych możliwościach na przyszłość. Tradycyjnie, zapraszam do lektury – numer ukazuje się w piątek.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here