Ciekawym wątkiem w dzisiejszym temacie numer jeden, czyli współpracy PKN Orlen i Roberta Kubicy z ekipą Alfa Romeo, jest kwestia działań przy rozwoju młodych talentów. Szczegółów na razie nie podano, ale utalentowani zawodnicy z Polski mają trafiać pod skrzydła specjalistów z Sauber Motorsport, w ramach ORLEN Akademii Kartingowej.

Warto przypomnieć w tym momencie bogate tradycje związane z wyławianiem zdolnej młodzieży przez szwajcarski zespół z siedzibą w Hinwil. Peter Sauber zasłynął głównie jako odkrywca talentu Kimiego Räikkönena, ale w barwach założonej przez niego ekipy – pod różnymi szyldami (Sauber, BMW Sauber, Alfa Romeo Sauber) – debiutowali w Formule 1 tacy kierowcy, jak Robert Kubica, Felipe Massa, Sebastian Vettel, Sergio Pérez czy Charles Leclerc. Zanim ekipa z Hinwil pojawiła się w Formule 1 – a miało to miejsce w sezonie 1993 – Sauber we współpracy z Mercedesem osiągał sukcesy w wyścigach długodystansowych i tam w jego barwach jeździli m.in. Michael Schumacher, Heinz-Harald Frentzen i Karl Wendlinger: tercet ze zdjęcia, który w juniorskich seriach wyścigowych toczył między sobą zażarte walki i nie zawsze to „Schumi” był górą.

Od 2019 roku Sauber Motorsport współpracuje przy swoim juniorskim programie z czeskim zespołem Charouz Racing System. Kierowcy objęci patronatem Sauber Junior Team startowali w zeszłym sezonie w Formule 2 (Callum Ilott, członek Akademii Ferrari, oraz Juan Manuel Correa), Formule 3, ADAC Formule 4 i kartingu.

Funkcjonujący już w polskim kartingu program Akademia Orlen Team nabierze teraz rozpędu. Trzej młodzi zawodnicy z Polski dołączą do prowadzonej przez Sauber Motorsport nowej Orlen Akademii Kartingowej. Otrzymają dzięki temu bezcenną możliwość szlifowania swoich umiejętności pod okiem doświadczonych profesjonalistów. Może to być ważnym krokim w rozwoju kariery na jej kluczowym etapie – gdy często brakuje wsparcia finansowego, a koszty startów na coraz wyższym poziomie rosną lawinowo. Na pewno warto temu projektowi poświęcić większą uwagę, bo być może dzięki niemu polscy kierowcy w większym stopniu zaistnieją na międzynarodowej scenie wyścigowej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here