Z przyjemnością informuję, że książka „Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji” autorstwa Marca Priestleya, została nominowana w plebiscycie na Sportową Książkę Roku 2018. Do końca stycznia głosy na pozycję, przy której miałem przyjemność współpracować z Wydawnictwem SQN, można oddawać na stronie Sportowa Książka Roku.

Przypominam wcześniejsze recenzje tej w sumie dość wyjątkowej książki, prezentującej życie w Formule 1 z perspektywy mechanika zespołu McLaren. Ciężka praca, porażki i sukcesy, a wszystko w dość imprezowym rytmie życia, z wygłupami na poziomie akademika czy koszar – wspomnienia „Elvisa” czyta się jednym tchem.
„Mechanik”: Formuła 1 bez cenzury
„Mechanik”: prawdziwy świat Formuły 1

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał „Mechanika”, a chciałby mieć książkę na swojej półce, to polecam sklep internetowy albo małą zabawę. Wśród autorów poprawnych odpowiedzi na poniższe 5 pytań na temat McLarena wybiorę drogą losowania trzy osoby, które w prezencie otrzymają po jednym egzemplarzu książki. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres kontakt(małpa)sokolimokiem.com, czas upływa o 23:00 w środę, 23 stycznia. Powodzenia!

Pytania:
1. Jakiej narodowości był założyciel zespołu McLaren, Bruce McLaren?
2. Michael Schumacher nigdy nie jeździł w McLarenie, ale pewnego razu w jednym wyścigu wystartował kierowca w kasku pożyczonym od niemieckiego mistrza. Który z zawodników McLarena z lat 90. pojechał w barwach „Schumiego” na głowie: Mika Häkkinen, Martin Brundle czy David Coulthard?
3. Który kierowca nie debiutował w Grand Prix Formuły 1 za kierownicą McLarena: Gilles Villeneuve, Alain Prost, Jody Scheckter czy Nelson Piquet (senior)?
4. Silniki którego producenta nigdy nie napędzały samochodów McLarena w Formule 1: Peugeota, Alfy Romeo, BMW czy BRM?
5. Który kierowca ma na koncie najwięcej wygranych Grand Prix w barwach McLarena?

Odpowiedzi:
1. Bruce McLaren był Nowozelandczykiem.
2. W kasku pożyczonym od Michaela Schumachera wystartował David Coulthard, w GP Monako 1996.
3. Za kierownicą McLarena nie debiutował Nelson Piquet: pierwszy start późniejszy trzykrotny mistrz świata zaliczył w barwach ekipy Ensign (GP Niemiec 1978), dopiero w kolejnych trzech wyścigach wystartował McLarenem.
4. Samochodów McLarena w Formule 1 nigdy nie napędzały silniki BMW. Za to pierwszy drogowy supersamochód McLarena, model F1, był wyposażony właśnie w jednostkę BMW (V12 o pojemności 6,1 litra).
5. Ayrton Senna: 35 spośród swoich 41 wygranych odniósł w barwach McLarena. Kolejni na tej liście to Alain Prost (30 z 51), Lewis Hamilton (21 z 73) i Mika Häkkinen (wszystkie 20).

Szczęście dopisało Natalii, Konradowi i Jarkowi, gratulujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here