Kategoria, w której Robert Kubica będzie w tym sezonie rywalizował w European Le Mans Series oraz 24h Le Mans – czyli LMP2 – została spowolniona przez organizatorów mistrzostw. Tuż przed rozpoczęciem sezonu 2021 pojawiły się zmiany w regulaminie technicznym, w celu odpowiedniego zróżnicowania osiągów pomiędzy tymi maszynami i najszybszą w stawce WEC kategorią Hypercar. Poniższe zmiany obejmują wszystkie serie, w których startują samochody LMP2 dopuszczone do udziału w tegorocznym wyścigu 24h Le Mans – czyli World Endurance Championship, European Le Mans Series oraz Asian Le Mans Series.

Moc jednostek napędowych Gibson V8 o pojemności 4,2 litra, stosowanych przez wszystkie ekipy, zostanie ograniczona do 540 KM, chociaż pierwotnie zakładano próg 560 KM (w poprzednim sezonie silniki LMP2 rozwijały 600 KM). Jednocześnie poziom masy minimalnej zwiększono do 950 kilogramów – czyli podniesiono go o 20 kilogramów. Na cały sezon narzucony będzie jeden zestaw aerodynamiki, w specyfikacji Le Mans.

Ostatnia zmiana dotyczy opon – firma Goodyear przygotowała nowe mieszanki, których rolą było właśnie odpowiednie ograniczenie osiągów kategorii LMP2. Te opony zostały już przetestowane na torze przez zespoły WEC i ELMS, ale po tych jazdach postanowiono pozostać przy oponach w specyfikacji 2020. Uznano, że poprzednie ogumienie zapewnia sprawdzone i regularne osiągi we wszystkich warunkach. Nietrudno się domyślić, że ta decyzja – jak czytamy w komunikacie prasowym, podyktowana także właściwościami jezdnymi – skłoniła władze sportu do ograniczenia osiągów w inny sposób.

„Ma to [te zmiany] zapewnić regularne okno osiągów dla obu klas [Hypercar i LMP2], a także profile prędkości, na wszystkich torach i we wszystkich warunkach atmosferycznych” – czytamy w komunikacie FIA.

Sezon WEC rusza 1 maja na Spa-Francorchamps, a pierwszy wyścig serii ELMS z udziałem Roberta Kubicy odbędzie się 18 kwietnia na Circuit de Barcelona-Catalunya. W tej serii cięższe o 20 kg i słabsze o 20 KM samochody LMP2 pojawią się dopiero w drugiej rundzie, na Red Bull Ringu (16 maja). W Barcelonie – gdzie odbywają się także przedsezonowe testy (12-13 kwietnia) obowiązują dotychczasowe przepisy dotyczące mocy i masy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here