Często pojawiają się pytania o zawartość regału w tle i prośby o polecenie ciekawych książek o Formule 1 – czas zatem ruszyć z nowym cyklem, poświęconym literaturze motorsportowej. Co trzeba koniecznie mieć w swojej biblioteczce, na które lektury nie warto marnować miejsca na półkach?

Na początek krajowe podwórko: cudze chwalicie, swoich nie znacie, czyli historia polskich książek o Formule 1. Zaczynamy od Niny Lengyel i zbiorów jej artykułów do prasy z lat 70. i 80. – „Formuła 1. Legenda i rzeczywistość” to pozycja, dzięki której jako dzieciak dałem się wciągnąć we wspaniały świat wyścigów Grand Prix. Teksty polskiej dziennikarki to wspaniała podróż do barwnych czasów, opisanych kwiecistym i luźnym stylem.

Więcej drobiazgowej wiedzy o historii F1 dostarczy przetłumaczona przeze mnie encyklopedia PWN „Formuła 1” z 2007 roku, do której dopisałem także rozdział o karierze Roberta Kubicy. Natomiast o praktycznie wszystkich rodzajach motorsportu traktują starsze pozycje: „Zarys historii sportu samochodowego” czy „Współczesny sport samochodowy”. Swój klimat mają także „Formuła ryzyka” oraz „Samochody na torach wyścigowych świata”.

Zaglądamy także do czasopism – nie tylko do „GP Racing”, jedynego na polskim rynku magazynu poświęconego Formule 1, ale także do dostępnego dawno temu na osiedlowych bazarkach dwutygodnika „F1 News”. Przypomina także historię polskiej edycji „F1 Racing” (obecnie „GP Racing”) – w której kilkanaście lat temu Robert Kubica miał w polskiej edycji swoją stałą rubrykę, którą miałem przyjemność przygotowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here