Fernando Alonso wreszcie zadebiutował za kierownicą Ferrari F138. Hiszpan pojeździ przez trzy dni, w piatek zmieni go Felipe Massa.

Nico Rosberg uzyskał najlepszy czas w pierwszym dniu drugiej tury zimowych testów na Circuit de Catalunya. Mimo problemów ze skrzynią biegów, które przytrafiły się w trakcie dnia, Niemiec pokonał 54 okrążenia hiszpańskiego toru, a jego najszybsze okrążenie było o siedem tysięcznych lepsze od wyniku drugiego w zestawieniu Kimiego Räikkönena. Trzeci czas uzyskał Fernando Alonso. Kierowca Ferrari, który opuścił poprzednią turę testów, był dziś najbardziej pracowitym kierowcą: tor pod Barceloną okrążył aż 110 razy.

W trakcie dnia dwukrotnie wywieszano czerwone flagi. Pierwszą spowodował Esteban Gutiérrez, który kilka minut po 11:00 zatrzymał swojego Saubera w Zakręcie 7. Szwajcarski zespół sprawdzał pracę układu paliwowego i doprowadził  do wypalenia paliwa w baku. Tuż przed 15:00 drugą przerwę spowodował Charles Pic. Zespół Caterham poinformował jedynie, że przyczyną zatrzymania auta na torze pomiędzy Zakrętami 2 i 3 była usterka techniczna. Francuz do końca dnia nie pojawił się już na torze.

Poranek upłynął pod znakiem okrążeń instalacyjnych i zbierania danych aerodynamicznych. Tor pod Barceloną jest doskonale znany kierowcom i zespołom, a w przeciwieństwie do pętli w Jerez, zebrane tutaj dane mają realne odniesienie do warunków panujących na innych torach. Istotna będzie zwłaszcza praca z oponami: szorstka nawierzchnia Circuito de Jerez nie pozwoliła na rzetelną ocenę poziomów degradacji i zużycia tegorocznych opon Pirelli.

Na tor pod Barceloną włoska firma ponownie przywiozła po 35 zestawów opon na samochód: 20 nominowanych przez Pirelli i 15 wybieranych indywidualnie przez ekipy. W skład 20 zestawów wybranych przez dostawcę wchodzą: 1 komplet mieszanki supermiękkiej, po 5 miękkiej i pośredniej, 6 twardej, a także po 2 komplety opon przejściowych i 1 deszczowych. Te ostatnie mogą się przydać: prognoza pogody jest niepewna i najdalej w piątek zajęcia może urozmaicić deszcz. Ponadto każdy zespół może skorzystać z opon, które otrzymał na testy w Jerez, ale ich nie użył.

Sporny fragment wydechu Williamsa: strzałka wskazuje miejsce, gdzie projektanci zamknęli kanał, pozostawiając mikroskopijną szczelinę.
Sporny fragment wydechu Williamsa: strzałka wskazuje miejsce, gdzie projektanci zamknęli kanał, pozostawiając mikroskopijną szczelinę.

Gorącym tematem pierwszego dnia jazd była konfiguracja układu wydechowego w zaprezentowanym rankiem Williamsie FW35. Projektanci ekipy z Grove poszli podobną ścieżką jak ich koledzy z Caterhama: końcówka układu została tak zaprojektowana, aby kierować strugę spalin w pożądane miejsce. W Caterhamie zastosowano jednolite skrzydełko umieszczone w kanale wydechu, a w Williamsie rodzaj obejmy ze szczeliną pośrodku. Właśnie ta wąziutka szczelina miała zdaniem zespołu sprawić, że projekt jest zgodny z przepisami, które zabraniają stosowania w tym rejonie nadwozia zamkniętych profili, sterujących przepływem spalin.

Według aktualnych doniesień przedstawiciele FIA zdecydowali jednak, że rozwiązania zaproponowane przez oba zespoły są sprzeczne z przepisami. Umieszczanie elementów aerodynamicznych w tej części nadwozia jest nielegalne (przypadek Caterhama), a końcówka układu wydechowego w myśl regulacji zawartych w dyrektywach technicznych musi mieć ścianki pionowe bądź rozchylające się na zewnątrz (a nie prawie zamknięte, jak w przypadku Williamsa).

TESTY W BARCELONIE, nieoficjalne czasy 1. dnia:

KIEROWCA SAMOCHÓD CZAS OKR.
1. Nico Rosberg Mercedes W04 1.22,616 54
2. Kimi Räikkönen Lotus E21 1.22,623 44
3. Fernando Alonso Ferrari F138 1.22,952 110
4. Sebastian Vettel Red Bull RB9 1.22,965 66
5. Pastor Maldonado Williams FW35 1.23,733 86
6. Daniel Ricciardo Toro Rosso STR8 1.23,884 73
7. Sergio Pérez McLaren MP4-28 1.24,124 77
8. Paul di Resta Force India VJM06 1.24,144 82
9. Esteban Gutiérrez Sauber C32 1.25,124 68
10. Max Chilton Marussia MR02 1.26,747 65
11. Charles Pic Caterham CT03 1.27,534 49

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here