Tor na sztucznej wyspie Yas, na obrzeżach stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gości Formułę 1 od sezonu 2009 – przeważnie na zakończenie sezonu. Wyścig tradycyjnie rozpoczyna się o zmierzchu i kończy po zapadnięciu ciemności, w świetle reflektorów. Nitka toru wije się wokół portu i luksusowego hotelu – a nawet przebiega pod fragmentem tego imponującego, podświetlanego nocą budynku. Mimo dwóch długich prostych, wyprzedzanie na Yas Marina nie należy do najłatwiejszych zadań.

• Wszystkie jedenaście edycji Grand Prix Abu Zabi rozegrano na torze Yas Marina. Od 2009 roku tylko trzykrotnie finał sezonu gościł na innym torze – w latach 2011-2013 zmagania kończono na brazylijskim obiekcie Interlagos.

• Kwestia mistrzowskiego tytułu wśród kierowców rozstrzygała się tutaj trzykrotnie: w sezonie 2010 pierwsze z czterech mistrzostw wywalczył tu Sebastian Vettel, w sezonie 2014 Lewis Hamilton przypieczętował tu swój drugi w karierze i pierwszy w barwach Mercedesa tytuł, a dwa lata później drugie miejsce Nico Rosberga dało mu upragniony tytuł – po którego zdobyciu Niemiec natychmiast zakończył karierę.

• Kończący zmagania wyścig w sezonie 2014 był jedynym w historii Formuły 1, w którym zdobycze punktowe były mnożone przez dwa. Ten pomysł miał zapewnić większe emocje i opóźnić rozstrzygnięcia w obu klasyfikacjach mistrzowskich – ale poprzestano na tym jedynym wyjątku.

• Jedno okrążenie toru Yas Marina liczy 5,554 kilometra długości, a rekord okrążenia z wyścigu ma już długą brodę: w 2009 roku, podczas pierwszej wizyty na tym torze, ustanowił go Sebastian Vettel – przejeżdżając Red Bullem jedną rundę w 1.40,279. Z kolei przed rokiem Lewis Hamilton zdobył tu pole position z najlepszym czasem w historii obiektu: kierowca Mercedesa uzyskał rezultat 1.34,794. W wyścigu do przejechania jest 55 okrążeń.

• Lewis Hamilton i Sebastian Vettel jako jedyni kierowcy startowali w każdej edycji Grand Prix Abu Zabi, ale w inauguracyjnym wyścigu dziesięć lat temu wystąpili tu także Robert Kubica, Kimi Räikkönen oraz Romain Grosjean.

• Najwięcej zwycięstw na Yas Marina wywalczył Lewis Hamilton – cztery triumfy (w sezonie 2011 w McLarenie, później w latach parzystych – 2014, 2016 i 2018 – w barwach Mercedesa. Sebastian Vettel wygrywał tu trzykrotnie, za każdym razem w barwach Red Bulla: w 2009, 2010 i 2013 roku.

• Od 2014 roku niezmiennie zwycięża tu Mercedes, natomiast wcześniej trzykrotnie wygrał Red Bull, a po jednym razie McLaren i Lotus.

• Mimo dwóch długich prostych ze strefami DRS, wyprzedzanie na Yas Marina nie należy do najłatwiejszych. Aż dziewięć z dziesięciu zwycięstw było dziełem kierowców startujących z pierwszego rzędu. Jedynym wyjątkiem jest triumf Kimiego Räikkönena (Lotus) z sezonu 2013 – kierowca Lotusa ruszał do wyścigu z czwartego pola. Również tylko raz na podium stanął zawodnik, który rozpoczynał wyścig z pozycji gorszej niż szósta – był to Sebastian Vettel, który w sezonie 2012 zajął trzecie miejsce po starcie z alei serwisowej (kara za zbyt małą ilość paliwa w kwalifikacjach).

• Robert Kubica dwukrotnie startował na torze Yas Marina. W sezonie 2009, ostatnim w barwach BMW Sauber, po starcie z siódmego pola był na mecie dziesiąty. W 2010 roku, za kierownicą Renault, ruszał z 11. pola i w wyścigu zajął piąte miejsce. Jak się później okazało, był to jego ostatni start w Grand Prix przed przymusową przerwą – po długotrwałej rehabilitacji i leczeniu skutków groźnego wypadku rajdowego, Kubica wrócił do roli kierowcy wyścigowego Formuły 1 na początku sezonu 2019, po ośmiu latach przerwy.

• Inauguracyjny wyścig o Grand Prix Abu Zabi odbywał się 1 listopada 2019 roku – dziesięć lat później kierowcy powalczą o ostatnie w sezonie punkty dokładnie miesiąc później, 1 grudnia. Po raz czwarty w historii wyścig Grand Prix Formuły 1 odbywa się w grudniu: po GP Południowej Afryki 1963 (28 grudnia), GP Południowej Afryki 1962 (29 grudnia) oraz GP USA 1959 (12 grudnia).

Partnerem „statystycznych ciekawostek” jest firma Pirelli,
wyłączny dostawca opon do Formuły 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here