Robert Kubica rozpoczął pierwszy dzień praktycznych przygotowań do sezonu 2019 od pokonania 26 okrążeń toru Yas Marina. Jak zapowiadał, to ostatnia szansa na przetestowanie kilku rzeczy, które Williams chciał jeszcze sprawdzić.

– Zrobiliśmy to, co mieliśmy zaplanowane – mówił po sesji. – Wyniki były takie, jak się spodziewaliśmy, ale oczywiście lepiej to mieć w danych i na wykresach, żeby później można było wszystko lepiej przekalkulować i ocenić pewne sytuacje na przyszły rok. Plan został wykonany, po czterech miesiącach przerwy jazda nie była łatwa, ale ogólnie odczucia były w porządku, więc jest okej.

Czy gromadzone mozolnie dane dają podstawy do optymizmu, że przyszłoroczna maszyna Williamsa będzie szybsza od obecnej? – To pytanie za sto punktów – śmieje się Robert. – Ciężko przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości, ale my musimy robić wszystko, co możemy z naszej strony i dostarczać jak najwięcej danych z toru do fabryki. Oczywiście sam bym wolał pojeździć dużo lepszym rytmem, ale czasami trzeba poświęcić te piątki, żeby było lepiej. Miejmy nadzieję, że będzie lepiej.

Po pełnym emocji dniu i oficjalnym ogłoszeniu wieści, na które wszyscy czekali, piątkowy trening okazał się kolejnym normalnym dniem w pracy. Robert po uporaniu się z testowymi zadaniami już czeka na kolejne – we wtorek i środę na Yas Marina będzie testował opony na sezon 2019. Pierwszego dnia jeździ po południu, a drugiego rankiem. Pozostałe połówki dostaje George Russell.

– Nie mogę się doczekać testów, na których zrobimy mam nadzieję dobrą robotę – mówi Robert. –Jest dużo rzeczy do przetestowania. Ważne jest, żeby zrealizować cały program i miejmy nadzieję, że tak się wydarzy. Pirelli przywozi nowe opony i trzeba tę specyfikację poznać, ponieważ już za dwa tygodnie musimy wybrać opony nie tylko na testy zimowe w Barcelonie, ale też na pierwsze bodajże cztery Grand Prix. To bardzo ważny test pod tym względem i miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze pod tym względem i wykonamy swój program.

Robert wszedł już w tryb konkretnej pracy, ale historia jego powrotu cały czas żyje w padoku Yas Marina i w innych zakątkach motorsportowego świata. Jeden z lepszych komentarzy zamieścił na Twitterze dawny zespołowy partner Roberta, Nick Heidfeld: „Ogromne gratulacje dla mojego byłego zespołowego partnera za powrót z Williamsem. Znowu będę trochę częściej oglądał F1”. Kubica jako magnes dla Heidfelda, przyciągający go do oglądania F1? Tego jeszcze nie grali.

Jeśli Robert zdmuchnie George’a w każdej sesji i nagle samochód Williamsa będzie na ósmej pozycji, a nie na osiemnastej, to zapewniam was, że każdy duży zespół popatrzy na Roberta i spyta, czy chce dla nich jeździć.

Podczas tego weekendu posłuchacie w Eleven Sports między innymi Berniego Ecclestone’a i Damona Hilla, których wypytaliśmy w wiadomym temacie. Przemaglowaliśmy też dzisiaj Toto Wolffa, który nie wyklucza, że dobra postawa Roberta w sezonie 2019 może przykuć uwagę wielkich graczy w padoku. Ciekawe, jak bardzo szef Mercedesa podkreśla, że wszyscy – oczywiście już poza Williamsem – muszą nabrać pewności, że Robert jest w stanie sprostać wyzwaniom w postaci samego prowadzenia samochodu. Jeśli tylko na tym opierają się ewentualne wątpliwości, to jestem dziwnie spokojny…

Ale oddajmy głos Wolffowi: – Sądzę, że jeśli Robert jest w stanie jeździć na najwyższym poziomie, rozwijać Williamsa i przyspieszać samochód, być mocnym w porównaniu z George’em Russellem, to znów mogą zainteresować się nim duże zespoły i powiedzieć: „Dobra – widzimy, że wciąż potrafi to robić, nie ma problemu z ręką”. Wszystko jest możliwe.

– Jeśli Robert zdmuchnie George’a w każdej sesji i nagle samochód Williamsa będzie na ósmej pozycji, a nie na osiemnastej, to zapewniam was, że każdy duży zespół popatrzy na Roberta i spyta, czy chce dla nich jeździć.

Jeśli trzeba to powie im, że samochód jest prawdziwym gównem i gdzie trzeba się poprawić. Właśnie za to kochamy Roberta. Dla zespołu to świetna sprawa.

Spytany o aktualną sytuację Williamsa i szanse na wygrzebanie się z dołka, Wolff dość obrazowo opisał zalety Kubicy – na które liczy również Claire Williams. – Na początku sezonu było widać, że ich samochód nie zachowywał się tak jak powinien, był bardzo trudny w prowadzeniu – mówi szef Mercedesa. – Robert też o tym mówił. Myślę jednak, że Paddy Lowe i jego ludzie bardzo wcześnie rozpoczęli pracę nad nowym samochodem na sezon 2019 i przyszłoroczne auto będzie znacznie szybsze od tegorocznego. Robert też bardzo przyczyni się do rozwoju samochodu. Nie sądzę, aby stracił cokolwiek ze swojej prędkości, wciąż jest szalony. Ma też doskonałe umiejętności techniczne. Już teraz jego wkład w zespół jest bardzo duży, ale to oczywiście wygląda inaczej, jeśli się nie ścigasz. Kiedy będzie jeździł, to jego podejście wobec zespołu będzie bardzo krytyczne. Jeśli trzeba to powie im, że samochód jest prawdziwym gównem i gdzie trzeba się poprawić. Właśnie za to kochamy Roberta. Dla zespołu to świetna sprawa.

A co z innymi aspektami ostatniego tegorocznego weekendu Grand Prix? Drugi trening, czyli jedyna miarodajna sesja przed rozgrywanymi o zmierzchu kwalifikacjami i wyścigiem, przyniósł minimalne różnice w czołówce i pierwsza szóstka zmieściła się w trzech dziesiątych sekundy. Ciekawie zachowują się opony: różnica między hipermiękkimi i ultramiękkimi oponami przekracza sekundę, co może skutecznie odstraszyć nawet czołówkę od prób przejścia Q2 na twardszej mieszance. Degradacja jest jednak na tyle niewielka, że spokojnie można zakładać jazdę na jeden pit stop, ze strategią hipermiękkie/supermiękkie (wolniejsze tylko o 0,3 sekundy od ultramiękkich).

Za kulisami rozgrywa się jeszcze potyczka prawna między Haasem i Force India. Amerykańska ekipa nie może pogodzić się z faktem, że mimo pierwotnych ustaleń przejęcie przez Lawrence’a Strolla wiązało się ze zmianą osobowości prawnej, ale nowy zespół zachował prawa do tej części premii finansowych, która przysługuje dopiero po dwóch sezonach startów.

Stąd protest oparty na zarzucie, że konstrukcja samochodu nie jest własnością intelektualną nowego zespołu – bo została opracowana przez stary. Ze względu na dużą ilość materiału do przeanalizowania, sędziowie ogłoszą decyzję dopiero w sobotę przed trzecią sesją treningową.

3 KOMENTARZE

  1. Z tym 8 miejscem to trochę się rozpędził. Tak naprawdę nikt nie wie ( nawet Williams ) co zdziałają najnowszym bolidem-patrząc z perpektywy sezonu 2018 będę szczęśliwy jeśli uda im się regularnie kwalifikować do min. q2, a druga sprawa, to co rzeczywiście potrafi na torze partner Roberta

  2. ale czemu do Russella porównywać? Vandoorne miażdył w nizszych seriach wszystkich, w GP2 robił co chciał i nie okazał się zbyt dobry. George nie ma jeszcze w F1 żadnej marki, więc przy skali talentu Roberta, o którym wszystkim mówią, to jak Russell bedzie blisko RK, to dla niego dobrze. Debiutant przecież. Robert debiutuje w tej generacji opon i bolidów, ale ogolnie bolidy F1 ma objeżdżone i nie zapomniał jak się jeździ. Gdyby zapomniał, to nie dostałby fotela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here