Czerwień, czterolistna koniczyna i prędkość: Alfa Romeo!

Nie mam wyrzutów sumienia, że dopiero przy okazji mojej trzynastej wizyty na Monzy obejrzałem kolekcję przepięknych samochodów, zaparkowanej w Arese: tuż przy autostradzie wiodącej na lotnisko Malpensa. Do 2011 roku zbierane od lat 60. eksponaty można było zwiedzać tylko po uprzednim umówieniu się na wizytę, a przez kolejne cztery lata muzeum było zamknięte. Otwarto je ponownie w czerwcu tego roku, po poważnej przebudowie budynku. Tym razem nadrobiłem zaległości i chociaż nigdy nie podzielałem pasji do włoskiej motoryzacji, to dobrze Wam radzę: jeśli będziecie w okolicy, poświęćcie kilka godzin na spacer po trzech kondygnacjach, na których zgromadzono 69 pięknych samochodów.

Zbiory wyeksponowano w przyjazny dla zwiedzającego sposób: dostęp do samochodów jest bardzo swobodny, auta nie są ogrodzone żadnymi płotkami czy linkami. Dotykać nie wolno, ale można z bliska przyjrzeć się wszystkim szczegółom i jeśli zwiedzających jest niewielu, to nie ma żadnych problemów z uwiecznieniem wszystkich maszyn na karcie pamięci (chyba, że ktoś jeszcze korzysta z klisz – to szacunek!).

Kolekcję podzielono na trzy części: „oś czasu” z drogowymi modelami od 1910 roku; „piękno” – m.in. z koncepcyjnymi modelami pokroju Carabo, znanego miłośnikom klasycznych samochodzików Matchbox; oraz „prędkość” – ta najbardziej nas interesująca. Zabrakło mi co prawda większej liczby samochodów z drugiej epoki zaangażowania Alfy Romeo w Formułę 1 (podziwiać można tylko Brabhama z włoskim silnikiem oraz model 179 w wersji z sezonu 1981), ale nic nie przebije dwóch magicznych egzemplarzy, którym można zajrzeć pod skórę.

Zdecydowanie najwięcej czasu spędziłem przy modelu Tipo 512 ze zdjętym poszyciem nadwozia oraz podobnie obnażonym najlepszym samochodzie dwóch pierwszych sezonów wyścigowych mistrzostw świata: model 158/159 w rękach m.in. Giuseppe Fariny i Juana Manuela Fangio wygrał w latach 1950-51 dziesięć z trzynastu rund czempionatu, w których wziął udział. Zresztą, popatrzcie sami. I pamiętajcie: lepiej pchać Alfę niż jeździć Golfem 😉

Museo Storico Alfa Romeo

Adres: Viale Alfa Romeo, 20020 Arese (Mediolan) – Włochy
Ceny biletów: 12 euro / 8 euro (posiadacze biletu na Expo 2015, dzieci do lat 16, osoby starsze powyżej 65 lat, grupy minimum 15 gości, osoby niepełnosprawne, dziennikarze). Wstęp darmowy: dzieci do lat 5, opiekunowie osób niepełnosprawnych, przewodnicy turystyczni.
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (w czwartki do 22:00), nieczynne we wtorki
Sugerowany przez nas czas zwiedzania: co najmniej 4 godziny
Dostępność eksponatów: bardzo dobra (brak barierek, szeroko rozstawione samochody umożliwiają wykonanie dobrych zdjęć)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here