Ostatniego dnia maja mija dokładnie 30 lat od pierwszej wygranej Ayrtona Senny na torze w Monako. W 1987 roku przyszły mistrz świata jeździł jeszcze Lotusem i wreszcie powetował sobie wyścig z debiutanckiego sezonu 1984, kiedy przedwczesne przerwanie zawodów powstrzymało go przed odniesieniem zwycięstwa za kierownicą Tolemana. Legendarny Brazylijczyk aż sześciokrotnie triumfował na ulicach Monako, ustawiając rekord, którego nikt do dziś nie pobił.

Sądzę, że większość z Was ma już na półce wydaną niedawno w Polsce książkę „Wieczny Ayrton Senna” – ale jeśli komuś jeszcze brakuje tej wydanej przez SQN pozycji, to zapraszam do krótkiej zabawy. Poniżej znajdziecie dziesięć pytań, odnoszących się oczywiście do Ayrtona. Dwie osoby, które najszybciej prześlą komplet poprawnych odpowiedzi na adres kontakt@sokolimokiem.com, dostaną w prezencie po jednej książce. Pod uwagę brane będą jedynie wiadomości z kompletem odpowiedzi, „składane” z kilku wiadomości nie będą się liczyły. Powodzenia!

1. W ilu wyścigach F1 triumfował Senna, zanim w 1987 roku po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium w GP Monako?

2. W jakim samochodzie Senna pokonał wszystkie ówczesne i dawne gwiazdy Formuły 1 w specjalnym wyścigu na Nürburgringu w 1984 roku?

3. Jak nazywa się kierowca, który przed Senną dzierżył rekord pod względem liczby wygranych GP Monako?

4. Kiedy i gdzie Senna jedyny raz nie zakwalifikował się do Grand Prix Formuły 1, zajmując w kwalifikacjach ostatnie, 28. miejsce ze stratą ponad 13 sekund do zdobywcy pole position?

5. Senna do dziś dzierży także rekord w liczbie pole position zdobytych z rzędu. Ile wynosi to osiągnięcie, wywalczone na przełomie sezonów 1988 i 1989?

6. Który kierowca przeżył poważny wypadek podczas kwalifikacji na torze Spa-Francorchamps w 1992 roku i do dziś twierdzi, że Senna uratował mu życie – zatrzymując się obok wraku, wyłączając silnik rozbitego samochodu i podtrzymując mu głowę do czasu przybycia ratowników?

7. Z którym zespołem Senna zaliczył swój pierwszy test w samochodzie Formuły 1?

8. Jak nazywa się kierowca, z którym Senna zderzył się podczas GP Włoch 1988 i przez to McLaren nie wygrał wszystkich wyścigów w sezonie?

9. Jaką słynną motorsportową imprezę wygrał kierowca z pytania numer 8?

10. Z którym zespołem serii IndyCar Senna testował w grudniu 1992 roku, szukając alternatywy do startów słabnącym McLarenem w Formule 1?