W dłuższej rozmowie, w czwartek na Suzuce, poruszyłem z Robertem Kubicą temat jego decyzji o rozstaniu z Williamsem. Czy w ogóle myśli o trzecim powrocie do startów w Formule 1? Co jest dla niego priorytetem w najbliższej przyszłości? Czy widział chociażby cień nadziei na poprawę formy zespołu w tym roku? Zapraszam do lektury.

Jak doszło do podjęcia decyzji o odejściu z Williamsa po tym sezonie? Czy to postanowienie dojrzewało przez dłuższy czas?
Na pewno nie jest to decyzja, która rodzi się w głowie z dnia na dzień. Sam proces i jego przebieg zostawię dla siebie, ale nie była to także decyzja, która spędzała mi sen z powiek. Na pewno moment, w którym taka myśl w ogóle się pojawia, jest znakiem, że należy rozważyć taką drogę i ewentualnie nią podążyć.

Kolejnym celem po powrocie do Formuły 1 miało być pozostanie w niej na dłużej niż jeden sezon. Tymczasem tą decyzją sam pozbawiasz się takiej szansy…
Tak, chociaż tak naprawdę to, jak potoczył się ten rok, nie ma za dużego znaczenia jeśli chodzi o cel z jego początku czy z końca ubiegłego roku. Były też inne cele, które udało mi się osiągnąć – rzeczy, które były pozytywne. Miałem pewne małe znaki zapytania, na które udało mi się znaleźć odpowiedzi i były one pozytywne. Jasne, chciałbym nadal się ścigać, ale nie za wszelką cenę. Wolę też sytuację, w której wiem, że poznałem odpowiedzi na rzeczy, na które ich nie znałem – i były to pozytywne odpowiedzi. Lepiej mieć tę świadomość niż nadal żyć w niewiedzy czy z wątpliwościami. Jeśli chodzi o samo rozstanie z Williamsem, to są pewne okresy w życiu, są pewne priorytety i myślę, że w tym momencie była to właściwa decyzja.

Na pewno gdyby była możliwość startów w Formule 1, to trudno byłoby nie powiedzieć nie, chociaż nie można też zagwarantować, że zawsze i w każdej sytuacji powiem tak.

Czy w trakcie sezonu pojawił się chociażby cień nadziei, że cała sytuacja ulegnie poprawie, jeśli chodzi o stronę sportową, osiągi i możliwości samochodu oraz zespołu?
Musimy tu zacząć od zeszłego sezonu, który też nie był rewelacyjny. Dlatego ważne było to, żeby zacząć ten rok bezproblemowo. Dzięki temu zespół mógłby skupić się na polepszaniu wydajności, na wynikach i realistycznych celach. Myślenie, że będziemy ścigać się w środku stawki, na pewno nie było realistycznym celem. Sytuacja nie może zmienić się z miesiąca na miesiąc, chyba że masz jeden ewidentny, poważny problem – i wiesz, w czym tkwi i jak go rozwiązać. Bywało w przeszłości, że zespoły, które miały potencjał na walkę w czołówce, zaczynały sezon z tyłu, ale ta sytuacja się zmieniała. Może nie z tygodnia na tydzień, ale w trakcie paru miesięcy. Dlatego według mnie to było dla Williamsa ważne, żeby zacząć sezon bezproblemowo. To się nie udało i od początku mówiłem, że konsekwencje wydarzeń z początku roku są dużo większe, niż się wydaje. Nie jest to jedynie strata dwóch, trzech czy czterech dni testowych. Oczywiście każdy chce zaprezentować sytuację w jak najlepszym świetle, ale to, co wydarzyło się w Rosji, jest konsekwencją tego, co wydarzyło się na początku sezonu.

Czy chcesz pozostać w świecie Formuły 1, w innej roli?
Zależy w jakiej roli i czy będzie ona pozwalała na osiągnięcie moich celów. Zależy też, co będzie moim celem. Wiele zależy od możliwości i od tego, co będę robił jako podstawową rzecz w przyszłym roku. Kiedy już zostanie ustalone, czym będę się głównie zajmował, jaki będę miał program sportowy, to zobaczę, czy uda się to z czymś połączyć, czy nie. Powiedzmy to tak: jeśli nie będę nigdzie się ścigał, to będzie moja decyzja. Jestem dość pewny, że jeśli będę chciał się ścigać, to będę się ścigał. Moje przemyślenia i moje myśli krążą wokół ścigania i dopóki to nie będzie rozwiązane, to nie będę myślał o innych rzeczach. Jestem pewny, że wypracowanie rozwiązania jest tylko kwestią czasu. Zobaczymy, co wydarzy się w najbliższych tygodniach.

Myślisz w ogóle o kolejnym, trzecim już powrocie do startów w Formule 1 [trzecim wejściu, drugim powrocie – uściślając niefortunny skrót myślowy z rozmowy]?
Przede wszystkim nie wiem, czy będę w Formule 1, dlatego nie ma tutaj za bardzo o czym rozmawiać. Musimy poczekać, zobaczyć. Jeśli chodzi o tak jakby trzeci powrót, to tak naprawdę nie myślę o tym, bo cele mogą być trochę inne. Na pewno gdyby była możliwość startów, to trudno byłoby nie powiedzieć nie, chociaż nie można też zagwarantować, że zawsze i w każdej sytuacji powiem tak.

Wolałbym myśleć o pozytywach, które dają mi spokój i pewność, że jeśli mam ścigać się na najwyższym poziomie, to jestem w stanie to robić. To jest najważniejsza – w cudzysłowie – wygrana tego roku.

Czy priorytetem są starty w wyścigach, w których będziesz mógł wykorzystać swój potencjał i cieszyć się rywalizacją?
Myślę, że moim priorytetem jest kontynuowanie powrotu do ścigania na najwyższym poziomie, a ta droga rozpoczęła się wraz z zakończeniem startów w rajdach [na początku 2016 roku]. Wtedy powiedziałem, że moim celem jest powrót na tor w najwyższej możliwej kategorii, w której mogę się ścigać. Nadal to jest celem i nadal to jest coś, co stawiam jako priorytet. W pewnym stopniu myślę, że ten zakładany trzy czy cztery lata temu cel udało mi się osiągnąć, kiedy wróciłem do Formuły 1, ale nie w stu procentach. Co prawda ścigałem się w najwyższej kategorii, ale jeśli chodzi o resztę, to wiele rzeczy można było zrobić lepiej, także z mojej strony.

Zabrakło narzędzi do tego, by w stu procentach osiągnąć ten cel i ścigać się, rywalizować, a nie po prostu jeździć w Formule 1?
Wiem, czego zabrakło, ale będę kończył ten sezon nie myśląc o tym, czego zabrakło. Sądzę, że jest to właściwe podejście. Uważam, że w tym sezonie wydarzyło się wiele rzeczy negatywnych, których nawet nie było widać na zewnątrz, a które zbyt mocno przesłoniły rzeczy pozytywne. Wolałbym myśleć właśnie o tych pozytywnych, gdyż dają mi spokój i pewność, że jeśli mam ścigać się na najwyższym poziomie, to jestem w stanie to robić. Niestety, w tym roku zostało to przysłonięte, ale potrafię to robić i to jest najważniejsza rzecz, najważniejsza – w cudzysłowie – wygrana tego roku.

4 KOMENTARZE

  1. Kolejnym celem po powrocie do Formuły 1 miało być pozostanie w niej na dłużej niż jeden sezon. Tymczasem tą decyzją sam pozbawiasz się takiej szansy…

    Kubica – Tak, …

    TO mnie martwi

  2. Art nie załamujmy rąk. Oglądałeś kiedys DTM? W og9le serie GT? To jest rewelacyjne ściganie. Może jakby Robert zaczął w takiej serii jeździć, to mielibyśmy transmisję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here