Studiów nie skończył, pierwsze zawodowe kroki stawiał przy tokarce i szlifierce na szkolnych praktykach, a w Formule 1 zaczepił się dzięki temu, że wybrany przez zespół Williams kandydat przestał pojawiać się w pracy. Czterdzieści lat i dwadzieścia mistrzowskie tytuły później Ross Brawn w wielowątkowej rozmowie-rzece z Adamem Parrem opowiada o swoich metodach pracy, prezentując niemal gotową receptę na dominację – nie tylko w wyścigach, nie tylko w sporcie, ale w każdej dziedzinie życia, która wymaga chociaż odrobiny strategii. Świetnie, że Brawn miał przerwę od zajęć w Formule 1, bo podejrzewam, że teraz nie miałby ani czasu, ani ochoty na zdradzanie tajników swoich sukcesów. Za późno!
Książka „Rywalizacja totalna” nie jest publikacją stricte o motorsporcie. Wyścigi samochodowe i kariera Rossa tworzą szkielet, na którym obaj rozmówcy opierają swoją rozmowę o strategii. Punktem wyjścia są przemyślenia Parra zawarte wcześniej w jego rozprawie doktorskiej, której fragmenty poświęcił słynnej chińskiej „Sztuce wojennej Sun Zi”: pierwszemu w historii podręcznikowi sztuki wojennej, spisanemu w VI wieku przed naszą erą przez myśliciela Sun Zi. Okazuje się, że wojskowe mądrości z okresu wielkich wojen o panowanie nad Chinami, znajdują zastosowanie w każdym środowisku, w którym trzeba opracować i wdrożyć strategię, umiejętnie zarządzać zasobami i kadrami, prowadzić działania wywiadowcze, walczyć z przeciwnikami, którzy nierzadko przerastają nas pod jednym czy wieloma kluczowymi względami, wreszcie lawirować w świecie różnych politycznych zależności i zawiłości. To jako żywo świat Formuły 1, ale też wielkich korporacji czy małych firm, a nawet życie prywatne – tak naprawdę w każdej dziedzinie da się zastosować któryś ze sprawdzonych sposobów Rossa.
Piekielnie ważne w tej książce jest to, że obaj rozmówcy przeżyli gorycz porażki. Parr przegrał batalię z Berniem Ecclestone’em i wypadł z gry, ale opracowane przez niego rozwiązania przywróciły zespół Williams do zdrowia. Z kolei Ross został „wykolegowany” z Mercedesa, zanim posmakował owoców budowanej przez siebie potęgi. Wyjaśnia zresztą, jak do tego doszło.
Skoro czytacie tę recenzję tutaj, to zapewne przede wszystkim interesuje Was wyścigowa strona rozmowy Rossa z Adamem. Jesteście ciekawi, co dzieje się w zespole, który cały czas operuje na granicy legalności i jak sobie radzi, gdy ta legalność jest kwestionowana? Sprawa deflektorów w Ferrari z GP Malezji 1999 czy domniemana kontrola trakcji w Benettonie z sezonu 1994 to tylko dwa przykłady z bogatego życia zawodowego Brawna. Nie wątpię, że nie opowiedział nam jeszcze o wszystkim, ale nawet to, co może teraz zdradzić, jest ciekawe.
Dlaczego Mercedes czerpie aż tak duże korzyści z podziału zysków ze sprzedaży praw komercyjnych? Kto i w jaki sposób próbował storpedować plany wykupienia Hondy przez Rossa? Skąd w Benettonie wiedzieli, że niejaki Michael Schumacher to atrakcyjny kąsek na rynku i jak wykiwali Eddiego Jordana? Jak Ferrari radziło sobie z poleceniami zespołowymi?
Lektura przynosi bardzo wiele odpowiedzi na temat różnych zawiłości świata Formuły 1. Obaj autorzy podpowiadają, jak radzić sobie w konkurencyjnej, podstępnej rzeczywistości i jak już wspomniałem, te rady można odnieść nie tylko do samych wyścigów. Wszystko jest oczywiście umieszczone w najnowszej historii mistrzostw świata i co prawda wspomnianych odpowiedzi jest wiele, ale uważnemu czytelnikowi z pewnością przyjdą do głowy kolejne pytania na temat wielu opisanych w książce wydarzeń. Kto wie, może kiedyś będzie można opowiedzieć o wszystkim? Na razie poświęćcie trochę czasu na „Rywalizację totalną”. Wielopłaszczyznowy, fascynujący podręcznik dominacji w każdej dziedzinie życia.
Książka dostępna jest pod POD TYM LINKIEM. Można ją także kupić na www.empik.com oraz w salonach Empik w całej Polsce.
Autor: Ross Brawn, Adam Parr
Tytuł oryginału: Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One
Data premiery: 11 października 2017
Liczba stron: 320 (+16 stron zdjęć)
Cena okładkowa: 39,90 zł
Czekalem na ta ksiazke z utesknieniem. Wlasnie najbardziej w F1 interesuje mnie to czym zajmowali się Adam z Rossem, czyli zarządzaniem dużymi strukturami w środowisku tak potężnej konkurencji, że jedna niewlasciwa decyzja potrafi zaważyć o losach setek osób. Lektura fascynująca dla mnie nie tylko z powodu F1. Każdy kto zarządza czymkolwiek więcej niż 15-osobowym zespołem pracowników powinien tą książkę przeczytać. No i może zabrzmi to nieco niedelikatnie, ale książka Marka Webbera w porównaniu do tej pozycji jest niczym świerszczyk przy encyklopedii. Dla mnie absolutna rewelacja.
Znając naszą smutną prowincjonalną rzeczywistość myślę, że niejeden zarządzający 15-osobowym zespołem też by sporo skorzystał na tej lekturze.
Z chęcią zakupiłbym audiobook i posłuchał w drodze z/do pracy…