Formuła 1 opublikowała zmieniony kalendarz na sezon 2021. Zaczynamy i kończymy tydzień później – inauguracja będzie w Bahrajnie, natomiast Australia zostaje przeniesiona na listopad. W harmonogramie pozostają 23 rundy, w tym jedna wciąż bez podanego organizatora.

Zamiast 21 marca w Australii, sezon ma ruszyć tydzień później w Bahrajnie. Zniknęły Chiny (może wrócą jesienią), a tydzień po planowanej wizycie w Szanghaju drugą rundę tegorocznych zmagań gościć będzie Imola. Także o siedem dni przesunięto „wolny” termin – na 2 maja. Ponieważ zaledwie tydzień później odbywa się już potwierdzony (ponownie na jeden rok) wyścig w Barcelonie, to należy zakładać, że faworytem do przejęcia tego terminu jest Portugalia.

Środkowa część sezonu pozostaje (na razie) bez zmian. Jesienią utworzono miejsce na przełożoną na 21 listopada Grand Prix Australii: Brazylię przyspieszono o tydzień i połączono w potrójną rundę z USA i Meksykiem, a wyjazd na Bliski Wschód przełożono na 5 grudnia (Arabia Saudyjska) i 12 grudnia (Abu Zabi).

– Potwierdzamy, że liczba wyścigów planowanych na ten sezon pozostaje bez zmian – mówi Stefano Domenicali, nowy dyrektor generalny F1. – To fantastyczna wiadomość, że udało się już uzgodnić przeniesienie Grand Prix Australii na listopad. Wciąż pracujemy z naszymi chińskimi kolegami nad znalezieniem sposobu na zorganizowanie tam wyścigu w sezonie 2021, jeśli coś się zmieni. Oczywiście sytuacja z wirusem pozostaje płynna, ale po zeszłym sezonie mamy już doświadczenie z naszymi partnerami i promotorami, by skutecznie i bezpiecznie dostosować się [do sytuacji] w sezonie 2021.

Gwiazdki widnieją jeszcze przy rundach na Imoli i w Melbourne (konieczna jest formalność w postaci zgody Światowej Rady Sportów Motorowych) oraz przy Arabii Saudyjskiej – potrzebna jest homologacja ulicznego toru w Dżuddzie. W oficjalnej rozpisce udostępnionej przez F1 wyścig na Imoli opisany jest tak samo, jak ten na Monzy: jako Włochy.

Po zmianach w kalendarzu zimowe testy również zostaną przełożone na późniejszy termin i najprawdopodobniej odbędą się w Bahrajnie. Trzy dni jazd przygotowawczych w Barcelonie planowano na 2-4 marca. Po zmianie terminu inauguracji sezonu testy muszą odbyć się między 1 lutego (stały termin) i dniem przypadającym 10 dni przed początkiem pierwszej rundy mistrzostw – czyli przed piątkiem w Bahrajnie. To oznacza, że trzydniowa sesja testowa musiałaby się zakończyć najpóźniej 16 marca.

PROWIZORYCZNY KALENDARZ F1 2021

28 marca Grand Prix Bahrajnu Sakhir
18 kwietnia Grand Prix Włoch (Imola) Imola*
2 maja do potwierdzenia do potwierdzenia
9 maja Grand Prix Hiszpanii Barcelona
23 maja Grand Prix Monako Monako
6 czerwca Grand Prix Azerbejdżanu Baku
13 czerwca Grand Prix Kanady Montréal
27 czerwca Grand Prix Francji Le Castellet
4 lipca Grand Prix Austrii Spielberg
18 lipca Grand Prix Wielkiej Brytanii Silverstone
1 sierpnia Grand Prix Węgier Budapeszt
29 sierpnia Grand Prix Belgii Spa
5 września Grand Prix Holandii Zandvoort
12 września Grand Prix Włoch (Monza) Monza
26 września Grand Prix Rosji Soczi
3 października Grand Prix Singapuru Singapur
10 października Grand Prix Japonii Suzuka
24 października Grand Prix USA Austin
31 października Grand Prix Meksyku México City
7 listopada Grand Prix Brazylii São Paulo
21 listopada Grand Prix Australii Melbourne*
5 grudnia Grand Prix Arabii Saudyjskiej Dżudda**
12 grudnia Grand Prix Abu Zabi Abu Zabi

* do zatwierdzenia przez Światową Radę Sportów Motorowych
** oczekiwanie na homologację toru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here