Sauber C20 Petronas z sezonu 2001: najlepszego w historii Saubera jako prywatnej ekipy (czwarta lokata w klasyfikacji mistrzostw świata konstruktorów).

Trudno w to uwierzyć, ale Sauber to czwarta najstarsza ekipa w stawce: po Ferrari, McLarenie i Williamsie. Szwajcarska ekipa świętuje w USA wyjątkowy jubileusz: to 400. weekend Grand Prix. Peter Sauber wszedł do Formuły 1 w 1993 roku, mając już na koncie wielkie sukcesy w wyścigach samochodów sportowych, przy współpracy z Mercedesem. Na dzień dobry, w GP Południowej Afryki 1993, JJ Lehto po starcie z szóstego pola dojechał do mety na piątej pozycji.

Od tamtej pory przez zespół przewinęło się 27 kierowców z 14 krajów, a największe sukcesy – pod szyldem fabrycznej ekipy BMW – odnosił rzecz jasna Robert Kubica. Polak wywalczył dziewięć podiów spośród 27 wywalczonych przez zespół z Hinwil: w tym oczywiście pamiętne zwycięstwo w GP Kanady 2008. Oprócz niego puchary na podium odbierali także Heinz-Harald Frentzen (dwa razy trzeci), Johnny Herbert (dwa razy trzeci), Jean Alesi (raz trzeci), Nick Heidfeld (trzy razy trzeci, sześć razy drugi), Sergio Pérez (dwa razy drugi, raz trzeci) i Kamui Kobayashi (raz trzeci).

Te trofea dumnie prezentują się w siedzibie Saubera. Mały fotoreportaż z wizyty w szwajcarskim miasteczku Hinwil przygotował dla Was Tomasz Ossowski. Który „dzbanek” najładniejszy? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here